سخنگوی كمیسیون امنیت ملی در گفت‌وگو با ایلنا:

از توضیحات وزیر اطلاعات و نمایندگان وزارت خارجه قانع نشدیم

مجلس,وزیر اطلاعات,سخنگوی كمیسیون امنیت ملی,امور خارجه

اعضای کمیسیون امنیت ملی از این توضیحات قانع نشدند و استنباط کمیسیون این است که کوتاهی صورت گرفته و افرادی مقصر هستند لذا بنا شد کمیته حقیقت‌یابی موضوع را بررسی کرده و نتایج را به کمیسیون ارائه دهد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی از عدم اقناع کمیسیون امینت ملی از توضیحات وزیر اطلاعات و نمایندگان وزارت‌خارجه خبر داد و بیان کرد: بنا شد کمیته حقیقت‌یابی موضوع را بررسی کرده و نتایج را به کمیسیون ارائه دهد.

سیدحسین نقوی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص جلسه صبح امروز کمیسیون امنیت ملی در خصوص دیدار کاترین اشتون با فعالان حقوق زن با حضور وزرای امور خارجه و اطلاعات گفت: بعد از اینکه موضوع دیدار اشتون با برخی فعالان سیاسی در سفارت اتریش در جلسه علنی روز گذشته به کمیسیون امنیت از طرف رئیس مجلس ارجاع شد بلافاصله کمیسیون وزرای خارجه و اطلاعات را برای حضور در جلسه صبح امروز دعوت کرد و برهمین اساس ساعت 6:30 صبح جلسه‌ای برگزار شد.

وی با بیان اینکه در این جلسه وزیر اطلاعات و معاونینش حضور داشتند و از وزارت امور خارجه آقای تخت‌روانچی و قشقاوی حضور داشتند، خاطرنشان کرد: در ابتدای این جلسه نمایندگان و اعضای کمیسیون سوالات خود را مطرح کردند که عمده‌ترین محورها و اظهارات نمایندگان حول این محور بود که این دیدارها عزت و غرور ملی را لکه‌دار کرد و چرا باید این ملاقات‌ها انجام می‌شد؟ آیا ملاقات خانم اشتون با فتنه‌گران پیش شرط بوده است؟ این موضوعی است که برخی منابع به آن اشاره کرده‌اند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: سوال دیگر نمایندگان این بود که آیا وزارت خارجه در جریان این ملاقات‌ها بوده است و اینکه چرا دو وزارت خارجه و اطلاعات از انجام این ملاقات‌ها جلوگیری نکردند؟ انتقادات و سوالات دیگر نمایندگان این بود که چرا به توصیه‌های کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی توجه نشد؟ بعد از ملاقات هیات پارلمانی اروپا با برخی از فتنه‌گران این کمیسیون توصیه‌هایی را انجام داده بود که به آن توجهی صورت نگرفت.

نقوی حسینی تصریح کرد: بعد از اظهارنظر نمایندگان،‌ وزارت اطلاعات توضیحاتی را ارائه کرد و براساس توضیحات ارائه شده وزارت اطلاعات پیش‌بینی چنین دیدارهایی را داشت و حتی به گفته آنها تذکرات و هشدارهای لازم به وزارت خارجه داده شده بود و اعلام کردند که ظاهرا قرار است ملاقات‌هایی انجام شود.

نماینده ورامین با بیان اینکه در این جلسه، یکی از مسئولان وزارت اطلاعات گفت که با یکی از مسئولان وزارت خارجه تماسی داشته و این موضوع را مطرح کرده است، افزود: حتی آن مسئول هشدار داده بود که ممکن است چنین دیداری انجام شود اما آن مسئول وزارت خارجه موضوع را جدی نگرفته و گفته که اقتدار جمهوری اسلامی بیشتر از این است که با اینگونه ملاقات‌ها خدشه‌دار شود.

وی در خصوص اظهار نظر مقامات وزارت خارجه، اذعان داشت: مسئولان وزارت خارجه در این جلسه تاکید کردند که ملاقات‌های انجام شده به هیچ عنوان، به عنوان پیش‌شرط سفر اشتون نبوده است و ثانیا در پروتکل برنامه‌های خانم اشتون به هیج عنوان چنین ملاقاتی قرار داده نشده است. مسئولان وزارت خارجه تاکید کردند که با انجام چنین ملاقات‌هایی مخالف بودند و تذکرات لازم را به سفرا داده بودند اما گویا این دیدارهای در حاشیه نشست اشتون با سفرای اروپایی برنامه‌ریزی شده بود، بنابراین آنها مجددا تاکید کردند که این دیدارها در برنامه نبوده و آنها نیز مخالف بودند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی درباره جمع‌بندی اعضای این کمیسیون ابراز داشت: اعضای کمیسیون امنیت ملی از این توضیحات قانع نشدند و استنباط کمیسیون این است که کوتاهی صورت گرفته و افرادی مقصر هستند، لذا بنا شد کمیته حقیقت‌یابی موضوع را بررسی کرده و نتایج را به کمیسیون ارائه دهد.

نقوی حسینی در خصوص اعضای این کمیسیون به ایلنا گفت: اعضای این کمیته متشکل از خودش و محمدصالح جوکار نمیانده یزد و محمدحسن آصفری نماینده اراک است.

کد N183576