در آغاز چهارمین سال بحران سوریه؛

سازمان ملل: جامعه جهانی برای توقف ورود تروریست‌ها به سوریه وارد عمل شود

جنگ,سوريه

مسئول امور بشر دوستانه سازمان ملل از جامعه جهانی خواست تا برای حل سیاسی بحران سوریه اقدامات و تصمیمات جدی اتخاذ کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سوریه نیوز، والری آموس، معاون بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه در بیانیه‌ای مطبوعاتی در خصوص بحران سوریه و ورود آن به چهارمین سال خود تاکید کرد: جامعه جهانی باید به خاطر حل سیاسی بحران سوریه تمام توان خود را به کار بگیرد و اقدامات لازم را اتخاذ کند؛ چرا که در غیر این صورت باید شاهد کشتار و ویرانی بیشتر در سال‌های آتی باشیم.

وی خاطرنشان کرد: پس از سه سال از آغاز جنگ در سوریه اکنون می‌بینیم که بیش از 100 هزار تن کشته شده‌اند، کودکان سوری از بیماری‌های زیادی رنج می‌برند و بیمارستان‌ها، مدرسه‌ها و منازل مسکونی ویران شده‌اند.

آموس ضمن تاکید بر لزوم اعتراض به نقض‌های صورت گرفته در حق مردم سوریه، گفت: پس از سه سال از آغاز درگیری‌ها، بیش از 9 میلیون تن به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند، 5/ 2 میلیون تن دیگر آواره شده و حدود 5 / 3 میلیون تن از مشکلات زیادی رنج می‌برند.

وی در ادامه افزود: آوارگان سوری کمک‌های بسیار کمی دریافت کرده‌اند چرا که هنوز 220 هزار تن در محاصره هستند. همچنین گزارش‌ها حاکی از این است که این افراد مواد غذایی برای خوردن ندارند.

آموس ادامه داد: طرف‌های درگیر از آوارگان سوری به عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند.

از سوی دیگر آنتونیو گوتیرس، کمیسیونر امور پناهندگان سازمان ملل در کنفرانسی مطبوعاتی در بیروت از کشورهای غربی خواست تا مرزهای خود را به روی آوارگان سوری به ویژه کودکان بگشایند.

وی در ادامه افزود: این مساله قابل قبول نیست که ما کودکان سوری را ببینیم که در اثنای فرار از جنگ در کشور خود در دریای مدیترانه غرق می‌شوند و با این حال ساکت بنشینیم. جامعه جهانی برای پایان دادن به ورود تروریست‌های خارجی و حمایت از آوارگان سوری وارد عمل شوند.

همچنین شرکت کنندگان در این کنفرانس مطبوعاتی خواهان حمایت از آوارگان سوری در لبنان و اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل شدند.

همچنین آنتونی لیک، مدیر اجرایی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) اعلام کرد که دولت سوریه با بازگشایی گذرگاه مرزی خود با ترکیه موافقت کرده تا سازمان‌های فعال در عرصه کمک‌های بشردوستانه بتوانند به کردهای منطقه "قامشلی" در شمال شرق سوریه کمک رسانی کنند.

انتهای پیام

کد N183562