بازتاب گسترده چاپ عکس اردوغان به عنوان قاتل در رسانه های ترکیه

تظاهرات ضددولتی,ترکیه سیاسی

آنکارا – ایرنا - چاپ عکس ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه در میدان مشهور ˈتایمزˈ نیویورک به عنوان عامل قتل نوجوان 14 ساله ترکیه ای، بازتاب گسترده ای در رسانه های روز شنبه این کشور داشت.

به گزارش ایرنا، رسانه های ترکیه گزارش کردند که در میدان تایمز که یکی از شلوغ ترین ایستگاههای مترو نیویورک قرار دارد، اعلامیه ای با عنوان WANTED که حاوی عکس اردوغان است ، به چاپ رسیده و در آن وی به عنوان مسوول قتل ˈبرکین الوانˈ تحت تعقیب خوانده شده است.

این نوجوان 14 ساله ای ترک در تظاهرات ضد دولتی ماه مه سال گذشته بر اثر اصابت کپسول گاز اشک آور به سرش به حالت اغما در آمده و بعداز 269 روز هفته گذشته در بیمارستانی در استانبول جان سپرد.

در مراسم تشییع جنازه این جوان ده ها هزار نفر از مردم استانبول شرکت کردند و همزمان تظاهرات گسترده ضد دولتی در چند شهر بزرگ ترکیه برگزار شد که در این تظاهرات چند تن کشته و زخمی و بیش از 200 تن بازداشت شدند.

در حالی که مخالفان دولت آنکارا و خانواده وی مدعی شده اند که وی برای خرید نان از منزل خارج شده بود و ناخواسته در میان تظاهرات گیر کرده و در حمله پلیش ضد شورش به تظاهر کنندگان مصدوم شده است و اکثر مقامات بلندپایه ترکیه ودر صدر آن ˈعبدالله گلˈ رییس جمهوری ترکیه، ضمن دعوت از مسوولان در پرهیز از هرگونه اظهار نظری که در این شرایط حساس ترکیه موجب افزایش تنش شود و در تماس با پدر این نوجوان، به وی تسلیت گفتند، اردوغان از تلفط نام وی خودداری کرده و در همایش تبلیغاتی روز گذشته خود در شهر غازی آنتپ مدعی شد برکین الوان در حالی که نقاب بر چهره داشت و در حالی درگیری با نیروی پلیس بود، زخمی شده است.

او گفت: در چنین هنگامه ای پلیس نمی تواند تشخیص بدهد که این شخصی که نقاب بر چهره دارد، کودک است یا بالغ.

این اظهارات اردوغان که بعداز فروکش کردن نسبی تظاهرات مطرح شد، دوباره با واکنش های گسترده ای روبرو بود و شهرهای آنکارا و استانبول دیشب صحنه تظاهرات ضد دولتی شد.

پدر برکین الوان نیز به اظهارات اردوغان شدیدا واکنش نشان داده و گفته است فرزند 14 ساله اش معصوم بوده و قربانی خشونت پلیس شده است.

فراخوان نهادهای مدنی و حقوق بشر برای دستگیری و مجازات عاملین مرگ برکین الوان تاکنون نتیجه نداده است.

خاورم/2011**230 **1010
کد N182736