واکنش ها به بیانیه وزارتی دولت لبنان با طعم مقاومت / برنده ها و بازنده ها

بیانیه وزارتی,برنده ه ها و بازنده ها

بیروت – ایرنا – بیانیه وزارتی دولت جدید لبنان آخرین دقایق جمعه شب با تاکید برحق مقاومت ضد صهیونیستی ملت لبنان در هیات وزیران لبنان تصویب شد و ناظران آن را یک پیروزی دیگر برای حزب الله و احزاب همسوی با آن در گروه 8 مارس توصیف کردند.

به گزارش ایرنا، مخالفان محور مقاومت ضد صهیونیستی در داخل لبنان با حمایت همپیمانان خارجی و منطقه ای خود مدت ها بود برای حذف مقاومت دست به هرکاری زده بودند اما آتش توپخانه تهاجم گروه 14 مارس علیه حزب الله و محور مقاومت ساعاتی قبل از شروع جلسه هیات وزیران لبنان برای تصویب بیانیه وزارتی اوج گرفت و هرآنچه گلوله سیاسی داشتند هرچند« زنگ زده وقدیمی» شلیک کردند.

در مراسمی که به بهانه تشکیل گروه 14 مارس عصر دیروز (جمعه) در بیروت پایتخت لبنان برگزار شد، این گروه همه گلادیاتورهای خود را به میدان فرستاد تا با « خنجرها و شمشیرهای زنگ زده » هم به گمان باطل خود سر مقاومت را قطع کنند.

در این مراسم ، « فواد سنیوره» نخست وزیر اسبق و رییس فراکسیون گروه 14 مارس ( المستقبل) در مجلس لبنان ، « سامی جمیل» عضو حزب الکتائب و نماینده مجلس و بویژه « سمیرجعجع» رییس حزب نیروهای لبنانی ستاره این مراسم به روی صحنه آمدند وهرآنچه که اتهام و اهانت بود هرچند تکراری و قدیمی نصیب محور مقاومت ضد صهیونیستی کردند و برآیند هشدارها و تهدیدهای آنها اگر چه به ظاهر اعضای این محور ازجمله ایران ، سوریه و حزب الله بودند اما در اصل خطاب به هیات وزیران لبنان بود که در بیانیه وزارتی دولت تمام سلام نباید هیچ اشاره ای حتی به کلمه ( مقاومت) شود.

اما برخلاف این هشدارها و تهدیدها، هیات وزیران لبنان تسلیم مقاومت ، مقاومت شد و سرانجام در روز جشن گروه 14 مارس و برخلاف انتظار این گروه و حامیان منطقه ای و بین المللی آن، مقاومت پابرجا و مستحکم باقی ماند تا شادی جشن پیروزی های محور مقاومت در یبرود سوریه مضاعف شود.

این پیروزی مقاومت، واکنش های مختلفی را از سوی بازنده ها و برنده های بازی بیانیه وزارتی لبنان بدنبال داشت.

در این چارچوب روزنامه لبنانی « البناء» نوشت : بعدز آزادی شهرک الجراجیرتوسط ارتش سوریه از چنگ گروه های تروریستی تکفیری، همپیمانان غربی و عربی گروه 14 مارس به آن فشار وارد کردند که باید تسلیم شود تا دولت « آشتی ملی » تشکیل شد و باردیگر این صحنه تکرار شد و در شب پیروزی آزادسازی یبرود باردیگر این گروه مجبور به تسلیم شد و به بیانیه وزارتی با طعم مقاومت تن داد.

گروه 14 مارس درعقب نشینی های آشکار که توان توجیه آنها را برای هواداران خود ندارد، ابتدا از شعار« دولت بدون حزب الله» عقب نشست و حالا از « بیانیه وزارتی بدون مقاومت».** برنده های اصلی

این روزنامه لبنانی در ادامه گزارش خود تاکید کرد: برنده اول این رویارویی سیاسی « لبنان» است که اکنون یک دولت شرعی مطابق قانون اساسی دارد و مقاومت تضمینی برای آن است.

البناء برنده دوم را « مردم لبنان» دانسته و می افزاید: برنده دیگر « محور مقاومت» است که قدرت خود را در معرکه تشکیل دولت و بیانیه وزارتی هم به رخ دیگران کشید در حالی که همزمان به موفقیت های بزرگی در نبرد یبرود دست یافته است.** بازنده های اصلی

این روزنامه لبنانی برای این رویارویی سیاسی 3 بازنده به شرح زیر دسته بندی کرده است:

1- سخنرانان جشن 14 مارس که هنگام سخنرانی علیه محور مقاومت صدایشان گوش ها را کر کرد ، رگ های گردنشان بیرون زد و صورت هایشان رنگ خون گرفت.

آنها دایم بر طبل غیرقانونی بودن مقاومت و سلاح آن کوبیدند و با هشدار به حزب الله از مقاومت لبنان خواستند که از سوریه فوری خارج شود و حتی تهدید کردند که امروز بهتر از فردا خواهد بود.

البته آنها می دانستند نیروهای مقاومت به دروازه های یبرود رسیده و دیگر کار از کار گذشته است و نمی توانند به گروه های تروریستی تکفیری که در حال فرار هستند امیدی داشته باشند.

2-بازنده دوم « فواد سنیوره» نخست وزیرسابق لبنان بود که امیدوار بود با استعفای تمام سلام یا برکناری او رایزنی ها نمایندگان مجلس برای تعیین نخست وزیر جدید شروع شود و او بتواند باردیگر به کاخ نخست وزیری بازگردد.

اما زمانی که از « ولید جنبلاط» رییس حزب دروزی سوسیالیست ترقی خواه شنید که تمام تلاش خود را برای یافتن پیشنهادی مورد رضایت همه طرف ها بکار می گیرد تا تمام سلام در کاخ نخست وزیری بماند و بیانیه وزارتی هم مانند دولت متولد شود، شب را غمگین بسر برد و عصر جمعه تمام غمی که در سینه حبس شده بود را یکجا فریاد کشید.

او شب تصویب بیانیه وزارتی را هم تا صبح غمگین سپری کرد زیرا تمام سلام استعفا نکرد، برکنار نشد و حالا خود را برای گرفتن اخد رای اعتماد از مجلس نمایندگان آماده می کند.

3- سومین بازنده « میشل سلیمان» رییس جمهوری و طرح تمدید دوران ریاست جمهوری او بود، به نظر می رسد که سلیمان تمام پل های پشت سر خود را با حمله به مقاومت و چوبین خواندن آن خراب کرده باشد.

طرخ تمدید ریاست جمهوری میشل سلیمان را هر چند خود او رد می کرد اما یک گروه متشکل از « نهاد المشنوق» وزیرکشور،« الیس شبطینی» یک وزیر دیگردولت سلام و « فواد السعد» از وزیران سابق آن را برنامه ریزی کرده و سرگرم اجرایش بودند و تمام امید آنها این بود که بیانیه وزارتی تصویب نشود و آنگاه بگویند که تمدید ریاست جمهوری سلیمان تنها گزینه خروج لبنان از بحران سیاسی است.اما در این میان واکنش برخی شخصیت و گروه های سیاسی به تولد بیانیه وزارتی با طعم مقاومت هم جالب است.** حزب الکتائب

الان حکیم ، سجعان قزی و رمزی جریح وزیران عضو حزب الکتائب که درقبال بند مقاومت تحفظ کرده اند ، علت آن را قرار نگرفتن مقاومت تحت سیطره و نظارت دولت دانستند و البته گفتند که دفتر سیاسی این حزب امروز(شنبه) تشکیل می شود و در این باره تصمیم نهایی را می گیرد که می تواند استعفای وزیران الکتائب و یا پذیرش کامل یا بخشی از بیانیه وزارتی باشد.

« امین جمیل» رییس حزب الکتائب که در خارج لبنان بسر می برد ، قرار است امروز به لبنان برای شرکت درجلسه کمیته سیاسی این حزب بازگردد.** وزیر دادگستری

« اشرف ریفی» هم که نسبت به بیانیه وزارتی دولت تمام سلام اعلام تحفظ کرده است، گفت که انتظار داشتیم تا این بیانیه حزب الله را به خروج از سوریه وادارکند.

وزیر دادگستری لبنان درعین حال گفت که این اقدامش، انتقام گیری از حزب الله که اجازه نداد او وزیر کشور شود، نبوده است.

وی سه موضوع را برای اعلام تحفظ خود ذکر کرد که شامل « قرار نگرفتن مقاومت تحت سطره دولت»،« عدم درخواست از حزب الله برای خروج از سوریه» و « عدم درخواست از حزب الله برای پایان دادن به اقدامات امنیتی » می باشد.

اشرف ریفی گفته است که نباید درمسیر مرزهای سوریه تا بیروت و دیگر شهرهای لبنان پست های ایست و بازرسی توسط نیروهای مقاومت بویژه در شهرهای عرسال و اللبوه تشکیل شود و این اقدام موجب ضربه به ثبات در همه لبنان می شود.** وزیر ارتباطات

« پطرس حرب» وزیر ارتباطات و عضو گروه 14 مارس هم که قبلا گفته بود اگر مقاومت در بیانیه وزارتی دولت تمام سلام باشد، استعفا می کند، گفت : همه بندهایی که مشکل آفرین شده بودند از جمله معادله ارتش ، ملت و مقاومت ، اعلامیه بعبدا و سیاست خویشتنداری حذف شدند.

وی درعین حال افزود : دراین بیانه بر حق مقاومت در مقابل تجاوزهای احتمالی اسراییل تاکید شده هر چند دولت مسئول خوانده شده است.** وزیر خارجه

« جبران باسیل» وزیر امور خارجه لبنان که قبلا بارها تاکید کرده بود هیچکس و طرفی نمی تواند مقاومت را از قاموس لبنان حذف کند، گفت که مخالفان مقاومت تنها وقت کشی کردند و سرانجام به نتیجه دلخواه رسیدیم؛و به مردم لبنان تبریک می گویم و این لبنان بود که پیروز شد.** وزیر دارایی

« علی حسن خلیل» وزیر دارایی لبنان هم تاکید کرد: آنچه بدست آمد همان بود که ما از روز اول بدنبال آن بودیم یعنی اصول ملی، اکنون از بیانیه وزارتی راضی هستیم و در مجلس به آن رای می دهیم.** رای اعتماد

« نبیه بری » رییس مجلس لبنان از نمایندگان این مجلس دعوت کرده است تا روزهای چهارشنبه و پنجشنبه آینده در جلسات پارلمان برای بررسی و تصویب نهایی بیانیه وزارتی و رای اعتماد به دولت تمام سلام شرکت کنند.

مهمترین وظایف این دولت که عمری حدود 90 روز دارد ، برقراری امنیت و ثبات در لبنان و فراهم کردن شرایط انتخاب رییس جمهوری جدید است که این خود چالشی دیگر برای لبنان است البته این رقابت در میان مسیحیان این کشور خواهد بود و خط ونشان کشیدن های سران جریان های مسیحی لبنان از هم اکنون شروع شده است.

در حالیکه از « میشل عون» رییس جریان ملی آزاد لبنان و همپیمان با گروه 8 مارس به عنوان نامزد اصلی یاد می شود ، « سمیرجعجع» در سخنرانی روز جمعه خود گفت که رییس جمهوری آینده یک شخصیت مسیحی مارونی از گروه 14 مارس باید باشد و این بازی سیاسی همچنان ادامه دارد و در لبنان توقفی برای آن قابل تصور نیست.

خاورم ** 1324
کد N182419