ظریف در نشست خبری با وزیر امور یونان/5/

آمریکا خیال‌بافی را کنار بگذارد/هیچ بخشی از برنامه‌ هسته‌ای ایران تعطیل نخواهد شد

سیاست خارجی

هم آنها می‌دانند و هم ما می‌دانیم که ایران هیچ‌گاه به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و بنابراین ما نباید هیچ تصمیم سختی بگیریم./ اگر تصمیم سخت از نظر ایشان این است که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نباشد، باید بگوییم که این تصمیم قبلا گرفته شده و هیچگاه ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نخواهد بود

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: معتقدم آمریکاست که باید یک تصمیم بسیار سخت بگیرد و آن تصمیم بسیار سخت این است که یک بار برای همیشه با واقعیات به دید واقع‌نگری نگاه کند و خیال‌بافی را کنار بگذارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدجواد ظریف در نشست خبری خود با اونگلوس ونیزلوس که عصر امروز در وزارت امور خارجه برگزار شد، در پاسخ به پرسش خبرنگاری در رابطه با اظهارات وزیر امورخارجه آمریکا مبنی بر اینکه ایران باید تصمیمات سختی بگیرد که دنیا اطمینان کند برنامه هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز است، گفت: احساس می‌کنم دولت آمریکا برای حل مشکلات داخلی گاهی صحبت‌هایی می‌کند که مبتنی بر پیش‌داوری‌ها و پیش‌ذهنیت‌هایی است که خودشان در ایجاد آن نقش داشته‌اند.

وی با بیان اینکه آنها سال‌هاست که اینگونه تبلیغ کرده‌اند که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است؛ بنابراین امروز باید بگویند که ایران تصمیم مهمی بگیرد و نشان دهد که به دنبال سلاح هسته‌ای نیست، اظهار داشت: هم آنها می‌دانند و هم ما می‌دانیم که ایران هیچ‌گاه به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و بنابراین ما نباید هیچ تصمیم سختی بگیریم.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه ما اعلام کردیم که برنامه هسته‌ای ما کماکان باقی خواهد ماند و همانگونه که صلح‌آمیز بوده‌ صلح‌آمیز خواهد بود، تصریح کرد: هیچ بخشی از برنامه‌ هسته‌ای ایران تعطیل نخواهد شد.

ظریف افزود: طرف مقابل ما این موضوع را به خوبی می‌داند و من احساس می‌کنم بسیار مثبت‌تر و سازنده‌تر است که مسئولان آمریکایی به جای اینکه اظهاراتی مطرح کنند که بعدا مجبور شوند آن را تغییر دهند، مانند حرفی که درباره غنی‌سازی مطرح کردند و بعد در سطوح مختلف همه آنها گفتند که در برنامه اقدام مشترک در ژنو غنی‌سازی وجود دارد، بنابراین حرف‌هایی نزنند که بعدا مجبور باشند آن را پس بگیرند.

وی با اشاره به اینکه اگر تصمیم سخت از نظر ایشان این است که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نباشد، باید بگوییم که این تصمیم قبلا گرفته شده و هیچگاه ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نخواهد بود، ابراز کرد: این را بر مبنای مبانی دینی و هم ملاحظات و نگرش استراتژیک‌مان در دکترین دفاعی خود داشته‌ایم و ادامه خواهیم داد.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: معتقدم آمریکاست که باید یک تصمیم بسیار سخت بگیرد و آن تصمیم بسیار سخت این است که یک بار برای همیشه با واقعیات به دید واقع‌نگری نگاه کند و خیال‌بافی را کنار بگذارد.

کد N182236