دبیر کل سازمان ملل بر نقش موثر ایران در حل بحران سوریه تاکید کرد

ایران, سوریه

تهران - ایرنا - دبیر کل سازمان ملل بر توانایی ایران در ایفای نقش مهم و موثر برای حل بحران سوریه تاکید کرد.

به گزارش ایرنا ، روزنامه ˈالحیاتˈ روز شنبه نوشت: ˈبان کی مونˈ این سخنان را پس از اعلام سفر ˈاخضر ابراهیمیˈ فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به ایران بیان کرد.

ابراهیمی در نشست غیر رسمی مجمع عمومی سازمان ملل درباره اوضاع سوریه از تصمیم خود برای سفر به ایران سخن گفت، ولی زمان آن را مشخص نکرد.

بان کی مون در کنفرانس مطبوعاتی که در محل سازمان ملل در نیویورک برگزار شد، گفت: ایران می تواند نقش مهمی در حل بحران سوریه از طریق اثرگذاری بر دولت دمشق ایفا کند.

به گفته بان کی مون، مذاکرات برای حل بحران سوریه با توجه به اینکه هر یک از طرف های درگیر خود را پیروز می داند، با بحران شدیدی مواجه شده است.

وی افزود: دولت سوریه و مخالفان باید روند سیاسی حل مشکلات را در ژنو ادامه دهند، زیرا هیچ جایگزین دیگری برای مذاکره وجود ندارد.

دبیر کل سازمان ملل در پاسخ به سوالی درباره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه در ماه ژوئن آینده (خرداد) مدعی شد: طبیعی است که هر دولتی حق دارد انتخابات را براساس قوانین خود برگزار کند، اما نامزدی ˈبشار اسدˈ رییس جمهوری این کشور روند پیشرفت در مذاکرات ژنو را پیچیده تر خواهد کرد.

وی در باره نقش روسیه در متقاعد کردن اسد به خودداری از شرکت در انتخابات و یا برگزاری با تاخیر آن گفت: نمی توانم در این خصوص اظهار نظر کنم، اما از همه کشورها و طرف هایی که بر مقامات سوری تاثیرگذار هستند، می خواهم برای مشارکت مثبت هیات رسمی دولت سوریه در مذاکرات ژنو تلاش کنند.

مترجمام**1408**1049**1651
کد N182215