انتقاد از اوباما به خاطر خودداری از انتشار اسناد برنامه شکنجه سیا

واحد مرکزی خبر نوشت:

درخواست های مکرر پنج سال گذشته از دولت اوباما برای انتشار اسناد مربوط به برنامه موسوم به برنامه شکنجه سیا، هنوز به نتیجه نرسیده است.
به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی تی وای تی، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به علت ممانعت از انتشار اسنادی که می تواند ابعاد استفاده سازمان اطلاعات مرکزی این کشور (سیا) از شکنجه در بازجویی از مظنونان تروریست را فاش کند، با انتقاد مواجه شده است. این روش ها در دوره ریاست جمهوری بوش اعمال می شد و با فرا رسیدن ریاست جمهوری اوباما متوقف شده است.
گزارش کمیته بررسی سنا دراینباره و دیگر اسناد مرتبط با این موضوع هنوز منتشر نشده است. در واقع دولت باراک اوباما از انتشار حدود نه هزار و چهارصد سند مرتبط با بررسی کمیته اطلاعاتی سنا درباره روش های بازجویی سازمان اطلاعات مرکزی این کشور(سیا) خودداری کرده است.
این در حالی است که پنج سال است درخواست هایی برای دسترسی به این اطلاعات پی در پی مطرح شده است.
این موضوع روز چهارشنبه در روزنامه مک کالتی مطرح شد.
ظاهرا کاخ سفید درخواست های مکتوب و شفاهی در اینباره را رد کرده یا نادیده گرفته است. این بررسی درباره استفاده بیش از حد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از روش های خشن بازجویی بود. این برنامه ای بود که تقریبا با شروع ریاست جمهوری اوباما، متوقف شد. ظاهرا اعضای این کمیته اولین بار در سال دو هزار و نه از این اسناد مطلع شدند.
در دوره لئون پانتا نیز بررسی درباره برنامه شکنجه سیا صورت گرفت اما نتایج این بررسی نیز در اختیار عموم قرار نگرفته است.
در این گزارش ها به شدت از سیا انتقاد شده است. این گزارش منتشر نمی شود زیرا سوابق تازه از نقض حقوق بشر آمریکا را فاش می کند. در چنین شرایطی آمریکا دیگر نمی تواند از وضع حقوق بشر در دیگر کشورها شکایت کند زمانی که خود ناقض حقوق بشر است. در موردی نظیر اوکراین هم چنین است، زمانی که شما اقتدار و تمامیت ارضی یک کشور را (عراق) را نادیده گرفته اید، نمی توانید از کشوری دیگر به علت انجام دادن اقدامی مشابه انتقاد کنید. این روند استدلال خود مستثنی بینی آمریکا را تضعیف می کند.
به گزارش این شبکه تلویزیونی، سیا توجیه می کند که اقداماتش با هدف امن تر ساختن آمریکا و شهروندان آن صورت گرفته است، اما نکته جالب توجه این است که این اقدامات اثر معکوس داشته و شهروندان آمریکایی را در معرض مخاطرات تروریستی فراگیر قرار داده است.

4949

کد N182177