نوروز مشترک در آلمان، سال 93 با حضور11 کشور

ایران,نوروز 93

برلین - ایرنا - ˈجشن نوروز مشترکˈ ابتکار ماندگار سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان،امسال درحالی روزهای سوم و چهارم فروردین در برلین برگزار می شود که جمع شرکت کنندگان در این مراسم سنتی با حضورعراق به 11 کشور افزایش یافته است.

برگزاری جشن نوروز مشترک در آلمان ابتدا پنج سال قبل به ابتکار سفارت جمهوری اسلامی و با حضور سه کشور ایران، افغانستان و تاجیکستان برگزار شد و با استقبال خوبی که از سوی کشورهای حوزه نوروز از این جشن باستانی شده است در نوروز93 با حضور نمایندگان11 کشور برگزار خواهد شد.

سفیر ایران در آلمان و همچنین رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در این کشور اروپایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در برلین از برگزاری جشن ها و مراسم متعدد به مناسبت نوروز 93 در این کشور خبر دادند که در دو بخش ˈنوروز ایرانی هاˈ و مراسم ˈنوروز مشترک با غیر ایرانی هاˈ در دستور کار قرار گرفته است.

سفیر ایران در آلمان در تشریح برنامه های نوروز مشترک سال 93، گفت: برگزاری نوروز مشترک درآلمان که از سال 89 با ابتکار سفارت و با حضور سه کشور آغاز شد، بعد از تصمیم یونسکو در ثبت جهانی نوروز به عنوان میراث فرهنگی بشری از سوی کشورهای حوزه نوروز با استقبال خوبی رو به رو شده است به طوری که از سه سال قبل جمع کشورها به 8 کشور رسید، سال 92 با حضور10کشور برگزار شد و امسال نیز شاهد حضور11 کشور در این آیین سنتی هستیم.

علیرضا شیخ عطار خاطرنشان کرد:مراسم نوروز مشترک تا سال گذشته با حضور نزدیک به یک هزار نفر از میهمانان کشورهای حوزه نوروز که البته اغلب آنها نیز آلمانی های علاقه مند به این جشن سنتی هستند در یکی از هتل های بزرگ برلین برگزار می شد اما از سال گذشته یک نهاد فرهنگی آلمانی علاقمند به نوروز نیز به این جمع اضافه شده که داوطلبانه میزبانی این مراسم را برعهده گرفته است.

وی افزود: موزه مردم شناسی برلین به عنوان یکی از موزه های بزرگ و معتبر آلمان که در حوزه های مختلف جهان از آمریکای لاتین گرفته تا خاورمیانه و آسیای میانه در زمینه مطالعات مردم شناسی تاریخی فعالیت دارد،میزبانی و برگزاری این جشن را برعهده دارد و امسال نیز شاهد برگزاری نوروز مشترک در این مکان فرهنگی برلین خواهیم بود.

شیخ عطار ادامه داد:11 کشور ایران، افغانستان، ترکیه، پاکستان، جمهوری آذربایجان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان و عراق که امسال به جمع کشورها اضافه شده با حضور در نوروز مشترک علاوه بر ارائه موسیقی سنتی خود با برپایی غرفه اختصاصی با غذای سنتی خود ازمیهمانان پذیرایی می کنند وهمچنین با برگزاری نمایشگاهی از آثار سنتی،صنایع دستی و همچنین ویژه نامه ها و عکس های تبلیغاتی، آداب و سنت های فرهنگی خود را معرفی خواهند کرد.

به گفته سفیر ایران در آلمان علاوه بر برگزاری جشن مردمی نوروز مشترک در موزه مردم شناسی آلمان،از امسال مراسم جشن دیگری نیز با حضور میهمانان رسمی 11 کشور حوزه نوروز در محل سفارت خانه ها برگزار می شود که میزبانی این مراسم به صورت گردشی بوده و برای نوروز 93 کشور ترکیه انتخاب شده است.

به گفته شیخ عطار گروه موسیقی عرفان که از ایرانیان مقیم آلمان تشکیل شده در دو مراسم نوروز مشترک با حضور غیر ایرانی ها، قطعاتی از موسیقی اصیل و سنتی ایران را اجرا خواهد کرد.

برای ایرانیان مقیم آلمان در نوروز93همچنین مراسم و جشن هایی دیگری نیز برنامه ریزی شده است.

حجت الاسلام والمسلمین مهدی ایمانی پور رایزن فرهنگی ایران در برلین با اشاره به اینکه نوروز 93 در آلمان از رونق بسیار خوبی برخوردار خواهد بود درمورد این جشن ها،گفت: خانواده های ایرانی مقیم آلمان با حضور همزمان در مراکز اسلامی شهرهای هامبورگ، فرانکفورت،مونیخ و برلین با قرائت دسته جمعی دعای تحویل سال و همچنین نیایش به درگاه خداوند و برگزاری نماز جماعت، در کنار سفره های هفت سین که درمراکز تدارک دیده شده جشن های شروع سال 93 را آغاز می کنند.

ایمانی پور با اشاره به برگزاری جشن های نوروز مشترک 11کشور در روزهای سوم و چهارم فروردین به ترتیب در موزه مردم شناسی برلین و همچنین سفارت ترکیه به عنوان میزبان سال93، خاطرنشان کرد: با برگزاری جشن مشترک،آیین نوروز رفته رفته در آلمان شناخته شده و مخاطبان زیادی پیدا کرده است که می توان از این فرصت مناسب برای معرفی فرهنگ و سنت های کشورمان به علاقه مندان در خارج از کشور استفاده کرد.

رایزن فرهنگی ایران در آلمان خاطرنشان کرد: همچون سال های گذشته مراسم ویژه جشن نوروز با حضور ایرانیان مقیم برلین و دوستداران ایران از کشور آلمان با اجرای برنامه موسیقی اصیل ایرانی از سوی گروه سور به خوانندگی ˈوحید تاجˈ خواننده جوان و خوش آتیه کشورمان در یکی از هتل های بزرگ برلین برگزار می شود که به طور معمول استقبال بسیار خوبی از این جشن می شود.

ایمانی پور از برگزاری جشن نوروز در شهر وایمار( زادگاه گوته شاعر شهیر آلمانی) به میزبانی شهردار و همچنین خانه فرهنگ ایران در این شهر در نهمین روز از سال 93 به عنوان آخرین برنامه از سلسله جشن های نوروز در برلین نام برد.

وی خاطرنشان کرد:در جشن نوروز وایمار نیز گروه موسیقی سور به خوانندگی وحید تاج در سالن شهرداری این شهر به اجرای برنامه خواهد پرداخت و همچنین نمایشگاهی از آثار فرهنگی، هنری و صنایع دستی کشور نیز در معرض دید علاقه مندان قرار می گیرد.

به گفته رایزن فرهنگی ایران در برلین، وحید تاج خواننده جوان ایرانی به همراه گروه موسیقی سنتی خود روز دهم فروردین با سفر به اتریش در جمع ایرانیان مقیم این کشور برنامه اجرا خواهد کرد.

اروپام** 1701 ** 1064
کد N181833