تحولات مصر/

تظاهرات اخوانی ها باز هم به خشونت کشیده شد/اتهام جدید رسانه های مصری علیه حماس

آفریقا و خاورمیانه

تظاهرات حامیان اخوان المسلمین در برخی شهرهای مصر بار دیگر به خشونت کشیده شد که براثر آن یک نفر کشته شد و نیروهای امنیتی هم 43 نفر از تظاهرکنندگان را دستگیر کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، حامیان اخوان المسلمین روز جمعه بار دیگر با برگزاری تظاهرات بر مخالفت خود با حکومت نظامی مصر تاکید کردند.

تظاهر کنندگان مصری در شهر ها و استانهای  مهم این کشور از جمله قاهره، اسکندریه و الشرقیه با سر دادن شعارهایی، خواهان آزادی زندانیان سیاسی و تحقق دموکراسی در مصر شدند.

این در حالی است که این تظاهرات با دخالت نیروهای امنیتی مصر به خشونت کشیده شده و در جریان در گیریها میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی یک نفر کشته و دهها نفر دیگر زخمی شدند.

وزارت کشور مصر نیز اعلام کرد که نیروهای امنیتی مصر 43 نفر را در جریان این تظاهرات بازداشت کردند.

از سوی دیگر تلوزیون مصر در اقدامی بی سابقه با انتشار تصاویری اعلام کرد "عبدالفتاح السیسی" وزیر دفاع مصر که در روزهای اخیر گمانه زنی هایی درباره استعفای وی برای اعلام نامزدی در انتخابات آتی ریاست جمهوری صورت گرفته، همراه با برخی از فرماندهان ارتش در نماز جمعه در قاهره شرکت کرد.پخش تصاویر مشارکت در نماز جمعه از سوی تلوزیون مصر تاکنون تنها درباره رئیس جمهور این کشور صورت می گرفت.

در همین راستا، "حمدین صباحی" موسس حزب جریان مردمی مصر و نامزد احتمالی انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور در سخنانی اعلام کرد: اگر السیسی در انتخابات ریاست جمهوری موفق شود از وی حمایت خواهم کرد.

از سوی دیگر پایگاه الیوم السابع گزارش داد صبح امروز (شنبه) بر اثر حمله مسلحانه چند فرد ناشناس به یک پایگاه نظامی در منطقه "ترعه الاسماعیلیه" در شهر شبرا الخیمه، 5 نفر کشته شدند.به دنبال ادامه خشونتها در این منطقه تلاشهای کارشناسان برای خنثی سازی یک بمب که در همین منطقه جاگذاری شده بود، بی نتیجه مانده و این بمب منفجر شد. هنوز گزارشی درباره تلفات این حادثه منتشر نشده است.

همچنین "ماری هارف" معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به گزارشها مبنی بر حمایت آمریکا از اخوان المسلمین گفت: قطعا این اظهارات درست نیست و ما از اخوان المسلمین حمایت نمی کنیم.

وی با اعتراف به تماسهای آمریکا با اخوان المسلمین اظهار داشت: واشنگتن سعی دارد تا با همه گروهها و احزاب سیاسی تماس برقرار کند، اما این به آن معنی نیست که ما از گروهی خاص حمایت می کنیم.

از سوی دیگر الیوم السابع با انتشار گزارشی اعلام کرد پیامهای اعضا و رهبران اخوان المسلمین مصر در پایگاههای اینترنتی و ارتباط اجتماعی از نقشه این جریان برای بر هم زدن اوضاع امنیتی و اقدامات خشونت آمیز علیه نیروهای امنیتی مصر بویژه در روز 19 مارس  حکایت دارد.

این پایگاه همچنین مدعی شد جنبش حماس در مصر قصد دارد با همکاری و کمک چند نفر از اتباع افغانی، السیسی را ترور کرده و همچنین کلیساها و مراکز نظامی را هدف قرار دهد.