/گزارش/

تضعیف برنامه اوراسیای پوتین با بحران اوکراین

سیاسی

"انقلاب در میدان استقلال اوکراین ضربه‌ای مهلک به برنامه رئیس‌جمهوری روسیه برای ایجاد اتحادیه اوراسیای کشورهای شوروی سابق تحت رهبری مسکو بود؛ برنامه‌ای که جایگاه روسیه را به عنوان یکی از قدرت‌های قوی در محل تلاقی اروپا و آسیا احیا خواهد کرد."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، روزنامه آیریش‌تایمز در گزارشی می‌نویسد: «مداخله نظامی روسیه در منطقه خودمختار کریمه اوضاع را بدتر کرده و نگرانی‌هایی را در قزاقستان و بلاروس، سنگ‌بناهای این اتحادیه اوراسیای برنامه‌ریزی شده نسبت به اقدامات تهاجمی کرملین به وجود آورده است.

همزمان با اینکه روسیه تسلط خود بر منطقه خودمختار کریمه را تشدید می‌کند،‌ بسیاری از کشورهای شوروی سابق ساکت مانده‌اند چرا که نسبت به پیامدهای احتمالی آن نگرانند.

با این حال نورسلطان نظربایف، رئیس‌جمهوری مستبد قزاقستان نفت‌خیز در یک اقدام غیرقابل انتظار سکوت خود را شکسته و در دفاع از تمامیت ارضی اوکراین سخن گفت.

نظربایف در مکالمه‌ای تلفنی با باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا از عقیده مشترکش با او سخن گفته و خواستار راه‌حلی صلح‌آمیز برای بحران اوکراین و استفاده از روش‌های دیپلماتیک برای تضمین تمامیت ارضی این کشور شد.

نظربایف همچنین در تماس دیگری با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان پیام مشابهی را اعلام کرده و گفت، پاسخ به این مناقشه هر چه که می‌خواهد باشد اما تمامیت ارضی اوکراین باید دست نخورده بماند.

نشست فوری

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جموری روسیه، نظربایف و الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس را در چند روز گذشته برای یک نشست فوری فراخواند که ظاهرا حتی با وجود تحکیم روابط دولت موقت اوکراین با اروپا، یک اقدام تبلیغاتی برای جلب حمایت الحاق بوده است.

الکسی ملاشنکو، یکی از کارشناسان آسیای مرکزی در مرکز کارنگی مسکو می‌گوید: اتحادیه اوراسیا بدون اوکراین نمی‌تواند نقش عالی خود را ایفا کند. در حال حاضر پیش‌بینی فعالیت این اتحادیه کار دشواری است.

قزاقستان و بلاروس در سال 2009 میلادی در یک اتحادیه گمرگی به روسیه پیوستند؛ یک بلوک تجاری که هدفش تقلید از اتحادیه اروپا است. اقدام بعدی این مثلث امضای توافقی است که رسما منجر به تشکیل اتحادیه اوراسیا از اول مه سال جاری میلادی می‌شود. ارمنستان و قرقیزستان، دو نمونه از فقیرترین کشورهای شوروی سابق نیز متعهد پیوستن به اتحادیه اوراسیا شده‌اند.

منتقدان پوتین برنامه اتحادیه اوراسیا را به عنوان مظهر مجدد اتحادیه شوروی بدون ایدئولوژی کمونیسم تلقی می‌کنند که جاه‌طلبی‌های امپریالیستی پوتین را بازتاب می‌کند.

نظربایف می‌داند که روسیه می‌تواند یک وزنه تعادل مفید در مقابل نفوذ رو به رشد چین در آسیای مرکزی باشد و به طور کلی همزمان با تاکید بر استقلال سیاسی از اقدامات الحاقی پوتین حمایت کرده است.

منابع نفتی

پوتین نیز به نوبه خود بر روی قزاقستان با منابع نفتی و طبیعی گسترده و مرز طولانی‌اش با روسیه برای حمایت از برنامه اتحادیه اوراسیا حساب می‌کند.

ملاشنکو می‌گوید: روابط دوستانه سنتی قزاقستان با روسیه احتمالا در پی بحران اوکراین خدشه‌دار می‌شود. روسیه غیرقابل پیش‌بینی است. پوتین غیرقابل پیش‌بینی است. چطور می‌توانید با فردی توافق کنید که می‌خواهد زمام امور همسایه‌هایتان را به دست گیرد؟

روسیه در سال 1994 میلادی متعهد شده که به تمامیت ارضی قزاقستان همانند اوکراین احترام بگذارد. نظربایف دلیلی برای نگرانی دارد که روسیه پس از منطقه کریمه تمرکز خود را بر قزاقستان معطوف کند.

قزاقستان همانند منطقه خودمختار کریمه جمعیت کثیری از اتباع روس را در خود جای داده که اکثرا در مناطق شمالی این کشور ساکن هستند. سریکژان مامبتالین، یکی از رهبران مخالف قزاق می‌گوید: همه در حال حاضر در قزاقستان می‌دانند که روسیه یک تهدید است.»

انتهای پیام

کد N181463