یک مقام آمریکایی: بحران اوکراین تاثیری بر مذاکرات با ایران نخواهد داشت

سیاسی

یک مقام ارشد آمریکایی روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگاران ابراز امیدواری کرد که بحران اوکراین بر مذاکرات ایران و گروه 1+5 تاثیرگذار نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این مقام ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، به خبرنگاران گفت: من فکر می‌کنم ما همه امیدواریم که شرایط سخت اوکراین مشکلی برای این مذاکرات ایجاد نکند.

بر اساس گزارش پایگاه خبری نشنال ژورنال، مقامات شش کشور بزرگ جهان شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان قرار است هفته آینده در ادامه مذاکرات با ایران بر سر برنامه‌های هسته‌ای این کشور در وین اتریش گرد هم آیند.

این مقام آمریکایی در واشنگتن در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که ما در این مذاکرات شرکت می‌کنیم و امیدواریم که آنچه در روزهای آینده اتفاق می‌افتد یعنی آنچه جامعه جهانی پس از تصمیمات روسیه اتخاذ می‌کند و آنچه روسیه متعاقبا انجام خواهد داد خطری برای این مذاکرات ایجاد نکند.

مذاکرات ایران و گروه 1+5 در نوامبر سال گذشته منجر به یک توافق اولیه شد که بر اساس آن ایران در ازای توقف بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای‌اش با کاهش تحریم‌های غرب روبرو شد. این مذاکرات قرار است تا ماه ژوئیه یک توافق جامع نهایی در خصوص برنامه‌های هسته‌ای ایران را منجر شود.

اختلافات میان دو کشور روسیه و آمریکا بر سر بحران اوکراین و پیوستن منطقه کریمه به روسیه شدت گرفته است. تحلیلگران معتقدند که این اختلافات باعث می‌شود تا این دو کشور از این پس بر سر مسائل بین‌المللی متفق نباشند و با اختلاف‌نظر روبرو شوند.

این مقام آمریکایی در ادامه ابراز امیدواری کرد: اختلافات میان روسیه و آمریکا هر چه باشد ما هنگامی که در خصوص مساله‌ای پای میز مذاکره می‌نشینیم با هم متحد هستیم.

بر اساس این گزارش قرار است روز یکشنبه در کریمه در خصوص پیوستن این منطقه به روسیه رفراندوم برگزار شود.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته در لندن گفت که در صورت برگزاری این رفراندوم، روسیه با تحریم و پاسخ‌های مناسب آن روبرو خواهد شد.

انتهای پیام

کد N181404