پیوستن شبه‌نظامیان صربستان به نیروهای حامی روسیه در کریمه

نیروهای شبه‌نظامی وابسته به دولت صربستان به نیروهای حامی روسیه در شبه‌جزیره کریمه پیوسته و مسئولیت کنترل عبور و مرور در سیمفروپل و بندر سواستوپل را به دست گرفتند.

نیروهای شبه‌نظامی وابسته به دولت صربستان به نیروهای حامی روسیه در شبه‌جزیره کریمه پیوسته و مسئولیت کنترل عبور و مرور در سیمفروپل و بندر سواستوپل را به دست گرفتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، براتیسلاو زیوکویچ، یکی از فرماندهان جنبش چتنیک صربستان (Chetnik) که یک گروه ملی‌گرای افراطی است،‌ گفت: برای کمک به برادران روس خود به شبه‌جزیره کریمه آمده‌ایم.

کریمه که بخشی خودمختار در اوکراین محسوب می‌شود، برای چند هفته گذشته با تنش روبه‌رو بوده است و مجمع محلی این منطقه اعلام کرده است که کریمه خواستار پیوستن به روسیه است و قرار است رفراندومی برای این منظور فردا (یکشنبه) در این منطقه برگزار شود.

گروه زیوکوویچ متشکل از پنج فعال به همراه کازاک‌ها به شبه‌جزیره کریمه رفته‌اند تا در برگزاری رفراندوم به مقام‌های این منطقه کمک کنند.

این فرمانده افزود: انگیزه و قصد ما ارائه حمایت و پشتیبانی معنوی از مردم روس در کریمه و حق آن‌ها در برگزاری رفراندوم است نه چیز دیگر. طی قرون متمادی،‌ روس‌ها به ما کمک و پشتیبانی کردند و حال نوبت ماست که به آن‌ها یاری برسانیم.

روسیه، متحد سنتی صربستان است و دو کشور اصلیتی اسلاو دارند، زبانشان مشترک است و دین هر دو نیز مسیحی ارتدوکس است. صربستان به شدت به انرژی روسیه وابسته است و بلگراد در جبران نقصان مالی و بحران اقتصادی به مسکو تکیه می‌کند.

ایست‌های بازرسی در کریمه علاوه بر کنترل شدن توسط این نیروهای صرب،‌ توسط نیروهای مسلح کازاک کنترل می‌شود. نیروهای یونیفورم‌ پوش اوکراین همگی مسلح به اسلحه‌های خودکار در کناری ایستاده و کنترل این شبه‌جزیره را به کازاک‌ها که از تبار اسلاوند و داوطلبان واگذار کرده‌اند.

زیوکوویچ صرب می‌گوید: امیدوارم که اکثریت روس این رفراندوم را ببرند و این شبه‌جزیره به روسیه بپیوندد. ما اینجا هستیم تا از بروز خشونت جلوگیری کنیم.

انتهای پیام

کد N181181