فشار بر شبکه حقانی افزایش می‌یابد

فرمانده کل نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان گفته است که در همکاری با نیروهای امنیتی افغان، فشارها بر شبکه حقانی را افزایش خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) این اظهارات ژنرال جوزف دانفورد در حالی بیان می‌شود که قرار است تا حدود سه هفته دیگر انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در افغانستان برگزار شود.

شبکه حقانی که از گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان به شمار می‌رود، بارها اعلام کرده که برای مختل ساختن روند انتخابات پیش رو، دست به انجام حملاتی در خاک افغانستان خواهد زد و مراکز رای‌گیری را برای افغان‌ها ناامن خواهد ساخت.

به گزارش آسوشیتدپرس دانفورد گفته که این فشارها شامل قطع منابع مالی شبکه حقانی و محدود ساختن رفت و آمد اعضای آن خواهد بود.

دانفورد گفت که این اقدام در پاسخ به فعال‌تر شدن شبکه حقانی در ماه‌های اخیر صورت می‌گیرد.

مشکلات امنیتی در افغانستان، از عمده‌ترین چالش‌ها در انتخابات شانزدهم فروردین سال آینده، به حساب می‌آید.

اما ژنرال دانفورد با تقدیر از نیروهای امنیتی افغان گفته است که گمان نمی‌کند طالبان و دیگر گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان بتوانند انتخابات پیش رو را با چالشی جدی مواجه کنند.

دانفورد گفت: " بعد از اینکه پاسخ و عکس‌العمل نیروهای امنیتی افغان را در برابر حملات مختلف مخالفان مسلح دیدم، مطمین هستم که آنها می‌توانند زمینه را برای برگزاری یک انتخابات امن و اولین انتقال قدرت دموکراتیک در کشور آماده کنند."

به گزارش دویچه وله، فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، همچنین جزییات بیشتر و تازه‌تری از برنامه آمریکا برای حضور در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ ارایه کرد.

آنگونه که پیش از این گفته می‌شد، آمریکا و ناتو مایل بودند در صورت امضای موافقت‌نامه‌های امنیتی با دولت افغانستان، ۸ تا ۱۲ هزار از نیروهای آنها پس از ختم ماموریت این نیروها در پایان سال جاری میلادی، برای دادن مشورت و همکاری با نیروهای امنیتی افغان در این کشور باقی بمانند.

اما حالا دانفورد می‌گوید که آمریکا در نظر دارد حدود چند هزار نیروی خود را برای ادامه جنگ با تروریسم، پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی بگذارد که بیشتر آنها نیروهای ویژه خواهند بود.

به گفته دانفورد تمرکز اصلی جنگ با تروریسم، گروه القاعده خواهد بود اما آمریکا برای حفظ جان سربازان خود به هرکاری که لازم باشد دست خواهد زد و شبکه حقانی نشان داده یکی از جدی‌ترین و بزرگ‌ترین تهدید‌ها علیه نیروهای امنیتی به حساب می‌آید.

دانفورد مشخص نکرد که آیا این چند هزار نیرو، قسمتی از همان تعداد نیروهایی است که در موافقت‌نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا برای باقی ماندن در افغانستان پس از ۲۰۱۴ پیش بینی شده یا افزون بر آنها است.

حامد کرزای، رئیس جمهور افغانستان تاکنون حاضر به امضای این موافقت‌نامه نشده و مقام‌های آمریکایی تهدید کرده‌اند که ممکن است تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج کنند.

دانفورد روز پنجشنبه به اعضای کمیته دفاعی سنای آمریکا گفته بود که برای تدوین یک برنامه تازه برای خروج کامل نیروهای آمریکایی و تجهیزات نظامی از افغانستان به ۱۰۲ روز وقت نیاز دارد.

در حال حاضر حدود ۳۳ هزار و ۶۰۰ نیروی آمریکایی در افغانستان حضور دارند که قرار است تا اواسط تابستان امسال به ۲۰ هزار کاهش پیدا کنند.

انتهای پیام

کد N181119