مذاکرات بی‌نتیجه کری و لاوروف درخصوص بحران اوکراین

دیپلمات‌های ارشد روسیه و آمریکا در حل بحران اوکراین ناکام مانده و مذاکرات آن‌ها بی‌نتیجه ماند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا پس از مذاکرات شش ساعته با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود در کنفرانسی خبری گفت: ما در این مذاکرات به موضع مشترکی دست نیافتیم و در حال حاضر همه چیز به واکنش ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نسبت به رفراندوم روز یکشنبه منطقه خودمختار کریمه بستگی دارد.

وی به خبرنگاران گفت: لاوروف صریحا اعلام کرد که پوتین آماده هیچ گونه تصمیم گیری در رابطه با بحران اوکراین تا پیش از برگزاری رفراندوم منطقه خودمختاری کریمه نیست.

اما کری به مسکو علیه هرگونه الحاق پنهانی شبه جزیره خودمختار کریمه در پی تصویب رفراندوم در پارلمان روسیه هشدار داد.

وی افزود: تصمیم پوتین پیامدهای بزرگی را در پی خواهد داشت و هرگونه تصویب رفراندوم کریمه زیر پا گذاشته قانون است.

جان کری همچنین افزود: آمریکا و متحدانش به منافع قانونی روسیه در اوکراین احترام می‌گذارند اما تاکید دارند که راه بهتری نیز برای روسیه در راستای پیگیری منافع‌اش وجود دارد. روسیه در خصوص اوکراین منافع قانونی، تاریخی، ‌فرهنگی و استراتژیک دارد . همه ما که در اتحادیه اروپا و دیگر گروه‌ها پیوسته‌ایم این منافع را درک می‌کنیم و به آن‌ها احترام می‌گذاریم.

این مقام ارشد آمریکایی همچنین تاکید کرد که اصول و قوانین بین‌المللی و چند جانبه برای حل بحران اوکراین لازم است.

کری بار دیگر تکرار کرد که کشورش نتیجه رفراندوم منطقه خودمختار کریمه را به رسمیت نمی‌شناسد و آن را غیرقانونی می‌داند.

وی افزود: باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا صریحا اعلام کرده که اگر روسیه رویه خود را تغییر ندهد بهای زیادی برایش در پی دارد.

لاوروف نیز در کنفرانس خبری جداگانه‌ای اشاره‌ای کرد که مسکو آماده است تا منطقه خودمختار کریمه را تحت کنترل خود قرار دهد.

وی افزود: همه می‌دانند که منطقه خودمختار کریمه به چه میزان برای روسیه مهم است. ارزش این منطقه برای روسیه بیش از ارزش جزایر کمور برای فرانسه یا فالکلند برای انگلیس است.

لاوروف پذیرفت که مسکو و واشنگتن در این مذاکرات به دیدگاه مشترکی در رابطه با وضعیت اوکراین دست نیافتند و اختلافات همچنان باقی است.

با وجود آنکه ارتش روسیه نیروهای خود را در مرزهای شرقی اوکراین بسیج کرده، لاوروف تاکید کرد که مسکو هیچ برنامه‌ای برای حمله به منطقه خودمختار کریمه ندارد.

واشنگتن به مسکو تاکید کرد تا به گروه مذاکراتی برای نشست با رهبران موقت اوکراین بپیوندد، نیروهای خود را از منطقه خودمختار خارج کرده و اجازه دهد تا ناظران بین‌المللی برای حفاظت از روس‌های منطقه کریمه در این مکان مستقر شوند. اما روسیه نسبت به تمامی این پیشنهادها بی‌اعتنا بود.

یکی از مقام‌های ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفت: ما پیشنهادهای بسیاری را برای حل بحران اوکراین در این نشست به روسیه پیشنهاد دادیم اما کاملا مشخص است که لاوروف حق مذاکره در رابطه با تصویب هریک از این پیشنهادها پیش از برگزاری رفراندوم روز یکشنبه را ندارد.

کری هشدار داد اگر رفراندوم منطقه خودمختار کریمه طبق برنامه پیش رود تحریم‌ها اعمال خواهد شد.

وی تاکید کرد: ما نمی‌خواستیم که کار به اینجا ختم شود. اما اگر تصمیمات اشتباه اتخاذ شود راهی برای ما بجز اعمال تحریم باقی نخواهد ماند.

جان کری قرار است آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر موقت اوکراین را از مضمون این نشست مطلع سازد و اوایل امروز برای رایزنی با کاخ سفید به آمریکا باز می‌گردد.

انتهای پیام

کد N181053