چین وسعت منطقه جستجوی هواپیمای مالزیایی را گسترش می دهد

چین,هواپیما

پکن - ایرنا - با گذشت هشت روز از ناپدید شدن بویینگ 777 مالزی با 239 سرنشین که 154 مسافر آن چینی بودند، پکن از وسعت دادن منطقه جستجوی این هواپیما خبر داد و مالزی مساله ربوده شدن احتمالی هواپیما را مطرح کرد.

به گزارش ایرنا، تلویزیون مرکزی چین روز شنبه گفت که منطقه مورد جستجو گسترش یافته، اما گمشدن هواپیما هنوز یک احتمال است.

خبرگزاری شین هوا به نقل از یک مقام مالزیایی که نامی از وی برده نشده است، نوشت : مساله ربوده شدن هواپیما به عنوان یک احتمال دیگر مورد بررسی قرار گرفته است.

با این حال شین هوا تاکید کرد هنوز نمی توان این موضوع را مورد تایید قرار داد.

مرکز جستجو و نجات دریایی چین اعلام کرد: به غیر از مناطق جنوبی و شرقی محل ناپدیدشدن هواپیما اکنون دامنه گشت ها به مناطق غربی و جنوب شرقی هم گسترش یافته است.

بیش از 70 هزار متر مربع از آبهای منطقه را هشت کشتی و ناو چینی مورد جستجو قرار داده اند اما لاشه و قطعه ای از هواپیما پیدا نشده است.

یک کشتی چینی روز گذشته اعلام کرد که از خلیج تایلند خارج شده و در تنگه مالاکا 120 ساعت جستجو کرده ولی چیزی نیافته است.

شماری از مسوولان ادارات و سازمان های مختلف دولت و نیروی دریایی چین روز گذشته نشستی در خصوص این مساله و گسترش جستجوها برگزار کرده و اطلاعات ذی ربط را مورد بررسی قرار دادند.

دانشگاه علوم و فنون چین نیز در اطلاعیه ای اعلام کرد که محققان بین آبهای مالزی و چین موادی را که روی آب شناور بود یافته اند و در حال بررسی این موضوع هستند .

این مواد در 116 کیلومتری شمال شرقی منطقه ای یافت شده است که آخرین اطلاعات ارسالی از هواپیما از آنجا به زمین ارسال شده است.

گروه تحقیقاتی این دانشگاه چین تاکید دارد شاید این مواد مربوط به سوخت هواپیما باشد که به دریا سقوط و سپس از آن نشت کرده است و اگر این مواد مربوط به هواپیما باشد مساله سقوط آن قوت می گیرد .

هونگ لی سخنگوی وزارت خارجه چین نیز بار دیگر از مالزی خواست اطلاعات بیشتری در باره هواپیما ارایه کرده و با افزودن بر جستجوها در تنگه مالاکا و دریای آندامان کارایی بیشتری از خود نشان دهد.

چین همچنین از اینکه هند به جستجوگران پیوسته از این کشور قدردانی کرد.

بیش از 80 کشتی و هواپیمای 13 کشور در حال جستجو در دو سوی شبه جزیره مالزی برای یافتن اثری از هواپیما هستند.

خبرگزاری شین هوا امروز گزارش کرد : خانواده های برخی قربانیان می گویند که تلفن های همراه بعضی از مسافران هنوز پس از گذشت چند روز از ناپدیدشدن هواپیما زنگ می خورد .

گفته شده که نجیب تون رزاق نخست وزیر مالزی در مسجدی در کوالالامپور حضور یافته و برای مسافران و خدمه هواپیما دعا کرده اما از هرگونه اظهارنظر در این باره خودداری ورزیده است.

آساق ** 2100 **1611
کد N181050