تروریست های سعودی به القاعده در یمن ملحق می شوند

یمن,القاعده

تهران - ایرنا - یک مقام ارشد امنیتی یمن روز جمعه اعلام کرد که دهها تن از تروریست های سعودی، میادین نبرد در سوریه و عراق را به مقصد یمن ترک کرده اند تا به القاعده در این کشور ملحق شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از صنعا، این مقام یمنی در حالی که خواست نامش فاش نشود، گفت: سعودی هایی که به یمن می آیند، از جنگ در سوریه و عراق تجربه کسب کرده اند و آماده ˈشهادتˈ هستند.

وی افزود: این افراد به خوبی می دانند چطور سلاح و بمب بسازند و به سایرین نیز آموزش دهند.

شبه نظامیان خارجی طی دو سال گذشته برای پیوستن به نیروهای مخالف ˈبشار اسدˈ رییس جمهوری سوریه به این کشور عزیمت کرده اند. عراق نیز پیشتر به عنوان آهن ربایی برای جذب نیروهای مشتاق به مبارزه با نیروهای آمریکایی و مقامات عراقی در نظر گرفته می شد.

در همین حال یمن که هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در مدت یک دهه پیش سرکردگان القاعده را در این کشور هدف قرار داده، میدان نبرد دیگری برای شبه نظامیان بیگانه است.

شبه نظامیان القاعده از هرج و مرج سیاسی حاصل از قیام مردمی در یمن در سال 2011 که منجر به برکناری ˈعلی عبدالله صالحˈ رییس جمهوری این کشور از قدرت شد، بهره برداری کردند.

القاعده به رغم از دست دادن پایگاه اقلیمی خود در یمن پس از حملات نظامی تحت حمایت هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در سال 2012 ، دوباره در یمن شکل گرفته و حملاتی را در سراسر این کشور انجام داده است که گمان می رود برخی از این حملات کار سعودی ها باشد.

ˈعبدالرزاق الجمالˈ روزنامه نگار یمنی که با اعضای شاخه یمنی گروه القاعده موسوم به القاعده در شبه جزیره عربی مصاحبه کرده است، گفت که این گروه از گروهی موسوم به دولت اسلامی عراق و شام (داعش) که در عراق و سوریه فعال است، سرمشق می گیرد.

وی افزود: القاعده در شبه جزیره عربی عادت داشت عملیات خود را با استفاده از بمب های کنار جاده ای به انجام رساند، اما در حال حاضر به حمله به تاسیسات مختلف روی آورده است.

به گفته یک مقام دیپلماتیک در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس، بیش از 10 سعودی ˈمتنفذˈ پس از جنگیدن در سوریه، به القاعده در یمن ملحق شده اند.

با این حال، سرلشگر ˈمنصور ترکیˈ سخنگوی وزارت کشور عربستان سعودی عزیمت بسیاری از شبه نظامیان سعودی (تروریست ها) از سوریه و عراق به یمن را بعید دانست و دلیل آن را تهدیدآمیز بودن این کشور برای این افراد عنوان کرد.

از سوی دیگر، یکی از فرماندهان گروه مخالف سوری موسوم به ˈارتش آزاد سوریهˈ که خواست نامش فاش نشود، گفت که اخباری در مورد عزیمت شبه نظامیان سعودی به یمن شنیده است. وی توضیح بیشتری در این زمینه نداد.

مشخص نیست که عزیمت این نیروها به یمن، بخشی از راهبرد جدیدی برای تقویت اقدامات القاعده در این کشور بوده یا به واسطه سرخوردگی از درگیری های خونبار نیروهای عضو القاعده در سوریه است.

مترجمام**9109**1275
کد N180794