مذاکرات کری -لاوروف در لندن

وزیر خارجه انگلیس: بحران اوکراین جدی ترین بحران اروپا در قرن 21 است

روسیه,آمریکا

لندن – ایرنا – وزیر خارجه انگلیس همزمان با مذاکرات وزیران خارجه آمریکا و روسیه در لندن، گفت: گفت و گوهای امروز در لندن یک فرصت حیاتی برای کاهش تنش در اوکراین است.

به گزارش ایرنا، ˈویلیام هیگˈ افزود: بحران جاری در اوکراین جدی ترین بحران قرن 21 در اروپا است و انگلیس تلاش می کند به یافتن یک راه حل دیپلماتیک برای این بحران کمک کند.

وی با استقبال از حضور جان کری و سرگئی لاوروف در لندن، اظهارداشت: ما در یک لحظه مهم و اضطراری به سر می بریم چرا که وضعیت پرتنش و خطرناکی میان روسیه و اوکراین به وجود آمده است.

هیگ افزود: روشن است که نیروهای نظامی زیادی از طرف روسیه در شبه جزیره کریمه مستقر شده اند و این موضوع یک وضعیت پرتنش را باعث شده است.

وزیر خارجه انگلیس از همه پرسی قریب الوقوع در شبه جزیره کریمه به عنوان یک منبع تنش نام برد و مدعی شد که این همه پرسی با هیچ یک از معیارهای بین المللی و دموکراتیک همخوانی ندارد.

وی گفت: ما، وزیران خارجه آمریکا و روسیه را به یافتن یک راه حل دیپلماتیک در جریان مذاکرات امروزشان در لندن ترغیب کرده و آمادگی خود را برای کمک به موفقیت این مذاکرات اعلام کرده ایم.

وزیر خارجه انگلیس افزود: برداشت من پس از گفت و گو با وزیران خارجه آمریکا و روسیه این است که دو طرف خود را به طور جدی برای تلاش جهت کاهش تنش متعهد می دانند. اما واقعیت این است که روسیه تاکنون اقدام عملی برای کاهش تنش انجام نداده و همین کار را بسیار دشوار می کند.

هیگ تاکید کرد: در صورت عدم پیشرفت در مذاکرات امروز، وزیران خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه در بروکسل تشکیل جلسه خواهند داد تا درباره گام های بعدی در قبال اقدامات روسیه تصمیم گیری کنند.

جان کری و سرگئی لاوروف روز جمعه مذاکرات رو در روی خود را در محل اقامت سفیر آمریکا در لندن آغاز کردند ولی هنوز جزییاتی از این مذاکرات و نتایج احتمالی آن منتشر نشده است.

وزیر خارجه آمریکا پیش از مذاکره با همتای روس خود با دیوید کامرون نخست وزیر و ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس نیز دیدار و گفت و گو کرد.

لاوروف نیز مذاکرات جداگانه ای با ویلیام هیگ انجام داد.

منابع آگاه می گویند مهمترین خواسته آمریکا از روسیه در شرایط فعلی به تعویق انداختن همه پرسی روز یکشنبه در شبه جزیره کریمه می باشد ولی بعید است که روسیه چنین خواسته ای را بپذیرد.

همچنین گزارش هایی درباره اعمال تحریم های اقتصادی و مسافرتی توسط آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه از روز دوشنبه آینده منتشر شده است.

به عقیده کارشناسان دیدار امروز کری و لاوروف یکی از آخرین تلاش های دیپلماتیک برای کاهش تنش در شبه جزیره کریمه در آستانه همه پرسی روز یکشنبه به شمار می رود.

وزیر خارجه آمریکا پیشتر گفته بود که در لندن گزینه هایی را برای حل منازعه (بر سر شبه جزیره کریمه) به همتای روس خود ارائه خواهد کرد.

اروپام**345
کد N180715