پنتاگون یک بازداشتی گوانتانامو را به الجزایر باز گرداند

گوانتانامو,الجزایر

تهران – ایرنا – وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که یک زندانی بازداشتگاه گوانتانامو را پس از نگهداری بدون محاکمه وی به مدت 12 سال، به کشورش الجزایر بازگردانده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، با بازگردانده شدن این فرد به نام ˈاحمد بلپاشاˈ 44 ساله، شمار زندانیان این بازداشتگاه به 154 تن کاهش یافت.

در این گزارش ادعا شده که ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری آمریکا تلاش می کند تا به وعده خود برای تعطیل کردن این اردوگاه بازداشتگاهی جنجال برانگیز که در یک پایگاه نیروی دریایی آمریکا در جنوب شرقی کوبا قرار دارد، جامه عمل بپوشاند.

پنتاگون در این بیانیه ای می افزاید: یک کارگروه تشکیل شده برای بررسی پرونده های زندانیان، بر اساس فرمان اجرایی سال 2009، انتقال بلپاشا را تایید کرد.

بر اساس این بیانیه، این کارگروه این پرونده را به صورت فراگیر و با در نظر گرفتن نگرانی های امنیتی، بررسی کرده است.

این بیانیه می افزاید: همه شش وزارتخانه و سازمان عضو این کارگروه، به اتفاق آراء با انتقال بلپاشا موافقت کردند.

بر اساس اسنادی که در اختیار نیویورک تایمز قرار گرفته است، این شهروند الجزایری به اتهام حضور در اردوگاه آموزشی القاعده در افغانستان بازداشت شده بود.

این اسناد نشان می دهد که وی قبلا عضو ارتش الجزایر بوده است و در اوایل سال 2001 برای فراگیری روش کارکردن با اسلحه به یک اردوگاه در افغانستان رفت، اما پس از شروع تهاجم آمریکا و متحدانش به افغانستان به پاکستان گریخت که بعدا دستگیر و به آمریکا تحویل داده شد.

بلپاشا در سال 2007 از دادگاه خواسته بود از بازگردانده شدن وی به الجزایر به دلیل نگرانی از شکنجه شدن توسط دولت الجزایر جلوگیری کند.

پنتاگون مشخص نکرد که آیا وی پس از بازگردانده شدن به کشورش مجددا تحت بازداشت قرار خواهد گرفت یا نه.

با بازگردانده شدن بلپاشا، هنوز دو شهروند الجزایری در گوانتامو در بازداشت به سر می برند.

Ahmed Belbacha ، Barack Obama

مترجمام**1486**1275
کد N180689