در گفت و گو با ایرنا؛

عراقچی: رایزنی با مسکو و پکن برای هماهنگی مواضع بود/ هیچ موضوعی نباید بر مذاکرات هسته ای تاثیر بگذارد

مذاکرات,هسته ای

تهران - ایرنا - «سید عباس عراقچی» عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای اظهار داشت: رایزنی های «مستمر» تهران، مسکو و پکن برای هماهنگی مواضع در آستانه دور جدید مذاکرات با 1+5 بود.

معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه که روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (21 و 22 اسفند ماه جاری) برای مذاکره با همتایان روسی و چینی خود به مسکو و پکن سفر کرده بود، روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در پاسخ به سوالی درباره اهمیت این مذاکرات و دلیل سفر خود به روسیه و چین و اینکه چرا این رایزنی ها در حاشیه مذاکرات هفته آینده وین صورت نگرفت، گفت: این گفت و گوها در چارچوب مشورت ها و رایزنی های مستمر گذشته بود که در آستانه دور بعدی مذاکرات ایران و 1+5 هم لازم بود.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای در عین حال تصریح کرد: با توجه به اینکه بحث های هسته ای به تدریج شکل جدی تری به خود می گیرد، به رایزنی های جدی تری هم نیاز داریم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره مباحث مطرح شده در این گفت و گوها و ارزیابی آن گفت: این گفت و گوها بسیار مفید بود و مباحث را مرور کردیم.

وی اظهار داشت: در این رایزنی ها، درباره موضوعات نشست هفته آینده ایران و گروه 1+5 در وین از جمله موضوع غنی سازی و ابعاد آن، رفع نگرانی برخی طرف ها درباره فعالیت رآکتور آب سنگین اراک و نیز همکاری های هسته ای، مباحث جزئی و مهمی تبادل نظر شد.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسشی درباره احتمال تاثیرگذاشتن موضوعاتی همچون بحران اوکراین و کشمکش روسیه با اتحادیه اروپا و آمریکا در این موضوع بر مذاکرات هسته ای با توجه به نقش روسیه در گروه 1+5 اظهار داشت: در رایزنی با مسکو درباره اوکراین تبادل نظر شد.

وی با تاکید بر اینکه نباید موضوعات دیگر بر موضوع هسته ای تاثیر بگذارد، تاکید کرد: هیچ موضوعی نباید بر مذاکرات هسته ای ایران 1+5 تاثیر بگذارد.

سیام 1572
کد N180656