تاتارهای کریمه خواستار کمک ناتو شدند

رهبر اقلیت تاتارهای کریمه همه‌پرسی پیوستن این شبه جزیره به روسیه را تحریم و اعلام کرد از ناتو خواسته تا قبل از به وجود آمدن فاجعه، وارد عمل شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری نوول ابسرواتور، مصطفی جمیلف، رهبر اقلیت تاتارهای کریمه در بروکسل اعلام کرد: ما از تاتارهای کریمه می‌خواهیم که این رفراندوم را تحریم‌ کنند.

وی هم‌چنین با پیش‌بینی این مسئله که به دلیل حق وتوی روسیه در شورای امنیت، سازمان ملل هرگز نخواهد پذیرفت که نیروهای صلح‌بان خود را به منطقه اعزام کند، از پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواست که قبل از بر پا شدن فاجعه‌ای، وارد عمل شود.

این رهبر تاتار خاطرنشان کرد که قصد دارد با آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو دیدار کند و اگر دیدار با راسموسن امکان‌پذیر نباشد، احتمالا رهبر تاتارها با معاون وی دیدار خواهد داشت. همچنین وی با سفرای کشورهای عضو ناتو نیز ملاقات خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ اقدام جدی از سوی غرب صورت نپذیرفته است، گفت که محدودیت‌های ویزا علیه روسیه تاثیر چندانی نخواهد داشت.

جمیلف ادامه داد: ما اعلام کردیم که اوکراین بایستی گروه‌های حافظ صلح سازمان ملل را دعوت کند اما من معتقدم که روسیه در شورای امنیت است پس این مسئله امکان‌پذیر نخواهد بود.

رهبر اقلیت کریمه همچنین در اظهاراتش بیان کرد: اگر روش‌های دیگر عملی نشود شاید ناتو نیروهایش را بفرستد و این کار را زمانی انجام می‌دهد که فاجعه‌ای رخ دهد. ما می‌خواهیم که مسئله فرستادن نیرو قبل از روی دادن فاجعه اتفاق افتد.

روز چهارشنبه، وی گفت‌وگویی تلفنی طولانی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه داشت و طی این تماس مشروعیت شورایی را که روز یکشنبه توسط نیروهای طرفدار روسیه در کریمه به منظور تصویب الحاق این منطقه به روسیه سازمان‌دهی شده بود، زیر سوال برد.

وی خاطر نشان کرد که به پوتین یادآور شده است تاتارها "با روسیه قصد جنگنیدن ندارند اما از تمامیت ارضی کشورشان دفاع خواهند کرد."

جامعه مسلمان تاتار بین 12 تا 15 درصد از دو میلیون ساکن منطقه کریمه را شامل می‌شوند.

انتهای پیام

کد N180017