اختصاصی/

یک مقام وزارت خارجه ایران : دیدگاه دولت جدید، گسترش همکاری ها با کشورهای همسایه است

ایران

وان - ایرنا- مدیر کل کشورهای مشترک المنافع و قفقاز وزارت امور خارجه ایران گفت: دیدگاه دولت جدید ایران گسترش همکاری ها با تمامی کشورها از جمله با کشورهای همسایه است.

ˈ مرتضی مرادیان ˈ رییس هیات کارشناسی ایران در نشست سه جانبه ایران ، ترکیه و جمهوری آذربایجان که روز پنجشنبه در شهر وان ترکیه تشکیل شد، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: ترکیه و جمهوری آذربایجان جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی ایران دارند و این نشست از اهمیت ویژه ای در گسترش روابط سه کشور خواهدداشت.

وی با اشاره به برگزاری سومین نشست کارشناسی ایران ، ترکیه و جمهوری آذربایجان در شهر وان ترکیه اظهارداشت: در این نشست نمایندگان سه کشور در باره گسترش همکاری ها در بخش های اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی به گفت وگو خواهند پرداختند و دستاوردهای این نشست به اجلاس وزرای امور خارجه سه کشور که فردا برگزار می شود، ارائه خواهد شد.

وی ادامه داد: موضوعاتی همچون حمل و نقل ، انرژی و گردشگری از دیگر موضوعاتی است که در این نشست مورد تبادل نظر قرار خواهد گرفت ضمن آنکه در باره گسترش فعالیت های بخش خصوصی سه کشور نیاز بحث می شود.

مدیرکل کشورهای مشترک المنافع و قفقاز وزارت امور خارجه ایران با اشاره به سفر ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر ترکیه به تهران و امضای توافق نامه تعرفه ترجیحی بین دو کشور اظهارداشت انتظار داریم که این توافقنامه پیش از سفر دکتر حسن روحانی رییس جمهوری ایران به ترکیه با تصویب در مجالس دو کشور اجرایی شود.

مرادیان با ابراز امیدواری از نتیجه این اجلاس اظهارداشت : دستاوردهای این نشست پس از تصویب وزرای امور خارجه سه کشور به صورت بیانیه مشترک صادر خواهد شد.

نشست کارشناسان سه کشور ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان از عصر امروز (پنجشنبه) در شهر ˈوان ˈ ترکیه آغاز شد.

ˈمرتضی مرادیانˈ مدیرکل کشورهای مشترک المنافع و قفقاز وزارت امورخارجه ایران در صدر هیاتی در این نشست شرکت کرده است.

مصوبات این نشست در اجلاس سه جانبه وزرای امور خارجه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان که فردا تشکیل می شود، مطرح خواهد شد.

سومین نشست سه جانبه وزرای خارجه کشورهای ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان با شرکت ˈمحمد جواد ظریفˈ، ˈ احمد داوداوغلوˈ و ˈالنار محمد یارفˈ به منظور گسترش همکاری های اقتصادی سه کشور روز جمعه در شهر وان ترکیه برگزار خواهد شد.

دو نشست پیشین وزرای خارجه سه کشور در شهرهای ˈارومیهˈ و ˈنخجوانˈ برگزار شده بود.

موضوعات سیاسی منطقه ای از جمله تحولات قفقاز و خاورمیانه در دستور کار این نشست قرار دارد.

در این اجلاس همچنین در باره استفاده از ظرفیت های بخش های خصوصی سه کشور در گسترش روابط اقتصادی بحث و تبادل نظر خواهد شد و انتظار می رود در حاشیه این نشست وزیر خارجه ایران در دیدارهای دو جانبه با وزرای خارجه ترکیه و جمهوری آذربایجان، در باره موضوعات مربوط به روابط دوجانبه گفت وگو کند.

خاورم ** 230** 3404
کد N179523