قائم مقام وزیر خارجه: ایران قربانی تروریسم و برخورد گزینشی و دوگانه غرب است

ایسنا نوشت:

رییس هیات ایرانی شرکت کننده در اجلاس مبارزه با تروریسم در بغداد، ضمن تشکر از عراق به خاطر میزبانی چنین نشستی مهم در این مقطع حساس، دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران درخصوص تروریسم و افراطی‌گری را تشریح کرد.

مرتضی سرمدی، قائم مقام وزیر امور خارجه در بخشی از سخنانش اشاره کرد که تروریسم به عنوان عمده‌ترین محور تهدید صلح و امنیت جهانی و پدیده‌ای که در اشکال مختلف، جان، امنیت و آسایش انسان‌ها را به خطر می‌اندازد، امروزه به یک چالش جهانی تبدیل شده و مبارزه با آن نیازمند مشارکت تمامی اعضای جامعه بین‌الملل است.

او با رد هرگونه ارتباط معنادار تروریسم با هر نوع دین، فرهنگ، مذهب و یا ملیتی، اعلام کرد که ایران مکررا برخورد تبعیض‌آمیز و گزینشی برخی کشورها در امر مبارزه با تروریسم را محکوم کرده و معتقد است برای شناخت و مبارزه با این پدیده شوم، باید ابتدا هم‌اندیشی و سپس راهبرد ائتلاف جهانی برای صلح و مبارزه با تروریسم را شکل داد.

سرمدی اضافه کرد: نادیده انگاشتن اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی به عنوان نمونه بارزی از تروریسم دولتی توسط برخی کشورهای غربی، از دلایل اصلی استمرار اقدامات تروریستی در جهان و ناکامی جامعه بین‌المللی در برخورد با جنایاتی از این دست است.

وی جمهوری اسلامی را از قربانیان تروریسم و برخورد دوگانه غرب و برخی کشورهای منطقه در مبارزه با این پدیده شوم دانست و خارج کردن نام گروهک تروریستی منافقین از فهرست گروه‌های تروریستی، حملات مسلحانه و بمب‌گذاری گروه‌های تروریستی و اشرار در مناطق سیستان و بلوچستان و حملات متعدد تروریستی علیه نمایندگی‌های سیاسی و دیپلمات‌های ایرانی در خارج کشور را نمونه‌هایی از اقدامات تروریستی و برخورد دوگانه با این پدیده در رابطه با کشورمان دانست.

رییس هیات ایرانی شرکت کننده در اجلاس بین‌المللی مبارزه با تروریسم، بی‌توجهی غرب و برخی حامیان تروریسم در منطقه به کشتار و ویرانی‌ها در سوریه در سه سال گذشته را نمونه دیگری در برخورد دوگانه و نادیده گرفتن حقایق در منطقه ذکر کرد.

 

23503

کد N179417