رییس جمهور لبنان:لقمه راحتی برای اسراییل نیستیم/ پناهجویان سوری به کشورشان منتقل شوند

سوریه,فنلاند

بیروت – ایرنا – رییس جمهوری لبنان با تاکید به اینکه کشورش ،« لقمه ای راحت» برای رژیم صهیونیستی نیست، خواستار انتقال پناهجویان سوری به نقطه ای امن در سوریه شد.

به گزارش ایرنا، « میشل سلیمان» در کنفرانس خبری مشترک با « ساولی نینیستو» همتای فنلاندی خود که روز پنجشنبه در کاخ ریاست جمهوری لبنان(بعبدا) برگزار شد، گفت که رژیم اسراییل با نادیده گرفتن قطعنامه های بین المللی هر روز تمامیت ارضی و حریم هوایی لبنان را نقض می کند.

وی در عین حال تاکید کرد که لبنان لقمه راحتی برای دهان اسراییل نخواهد بود و ارتش لبنان مانع هرگونه تجاوز این رژیم خواهد شد.

رییس جمهوری لبنان با بیان اینکه لبنان و فنلاند خواستار حل سیاسی بحران سوریه از طریق گفت وگوها هستند، خاطرنشان کرد که مذاکرات ژنو چارچوبی خوب برای حل سیاسی بحران سوریه است .

میشل سلیمان تصریح کرد که برای حل سیاسی بحران سوریه ، درها قفل نیستند و باید تلاش ها برای برگزاری مذاکرات ژنو ادامه یابد.

وی گفت که به همتای فنلاندی خودبرضرورت مشارکت همه کشورها در تامین هزینه های مالی میزبانی از پناهجویان سوری و مشارکت آنها در تحمل رنج ها و تلاش فوری برای فراهم کردن زمینه انتقال آنها به نقطه ای امن در سوریه تاکید کردم.

رییس جمهوری لبنان با بیان اینکه « بانک جهانی پیامد مالی ورود پناهجویان سوری به لبنان را 7 ونیم میلیارد دلار تخمین زده است»، افزود: لبنان در اندازه توان خود برای میزبانی از پناهجویان سوری بویژه در زمینه های پزشکی ، بهداشتی و آموزشی تلاش کرده است.

میشل سلیمان درعین حال خاطرنشان کرد که مدارس لبنان گنجایش و امکان بیشتر برای آموزش دانش آموزان سوری را که وارد لبنان شده اند، ندارند و باردیگر درخواست خود را از جامعه جهانی برای کمک به لبنان در میزبانی از پناهجوبان سوری تکرار می کنیم.

وی تصریح کرد که کمک های مادی خوب است اما کافی نیست باید با همکاری سازمان های ذیربط بین المللی زمینه بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان و استقرار در نقاط امن فراهم شود بویژه این که سوریه یک کشور پهناور است و می تواند پناهجویان را در مناطق امن مستقر کند.

رییس جمهوری لبنان با بیان اینکه همتای فنلاندی او از روی « حسن نیت» اعلام کرده است که شمار اندکی از پناهجویان سوری به فنلاند منتقل شوند، گفت که اما باید امیدوار باشیم با پیدا شدن راه حلی سیاسی و همکاری سازمان های بین المللی و دولت سوریه زمینه بازگشت پناهجویان به کشورشان فراهم شود.

میشل سلیمان تاکید کرد که کشورش با توجه به پناهجویان فلسطینی و پناهجویان سوری که تاکنون وارد لبنان شده اند، تحمل پذیرش پناهجویان بیشتری را ندارد.

سازمان های بین المللی اعلام کرده اند که حدود یک میلیون پناهجوی سوری تاکنون وارد لبنان شده اند.

وی همچنین از مشارکت نظامیان فنلاندی در نیروهای حافظ صلح وابسته به سازمان ملل (یونیفل) که در مرزهای لبنان و فلسطین اشغالی مستقر هستند، تشکر کرد و گفت که با همتای فنلاندی خود در باره تقویت همکاری های اقتصادی و تبادل تجربیات بویژه در خصوص انرژی و کشف و استخراج نفت و سرمایه گذاری در این زمینه گفت وگو کرده است.** امیدوارم صلح بزودی به سوریه بازگردد

رییس جمهوری فنلاند نیز دراین کنفرانس خبری مشترک با ابراز نگرانی از اوضاع سوریه ، ابراز امیدواری کرد که صلح در سریعترین زمان ممکن به سوریه بازگردد.

« ساولی نینیستو» افزود : برای لبنان که 4 میلیون نفر جمعیت دارد، استقبال از این حجم گسترده از پناهجویان که کمتر در جهان دیده شده، سخت و هزینه براست و فنلاند آماده کمک به لبنان در این زمینه می باشد.

وی به بازدید خود به اتفاق رییس جمهوری لبنان از مرزهای لبنان وفلسطین اشغالی اشاره کرد و گفت که منطقه آرام است و نیروهای صلح بان سازمان ملل سرگرم ماموریت خود هستند و با ارتش و مردم جنوب لبنان روابط خوبی دارند.

ساولی نینیستو روابط لبنان و فنلاند را در همه زمینه خوب خواند و گفت که زمینه های بیشتری برای بهبود همکاری ها وجود دارد.

رییس جمهوری فنلاند در ضیافت همتای لبنانی خود هم گفت که « لبنان امکانات و شرایط خوبی دارد و ما می توانیم در آن بویژه در حوزه انرژی شامل گاز و سوخت سرمایه گذاری کند.

خاورم ** 1324
کد N179405