وزارت خارجه پاکستان: مصمم به اجرای پروژه انتقال گاز از ایران هستیم

ایران,خط لوله صلح

اسلام آباد - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان تاکید کرد که اسلام آباد عزم راسخی بمنظور پیشبرد و اجرای پروژه انتقال گاز از جمهوری اسلامی ایران به پاکستان موسوم به طرح خط لوله صلح ، دارد.

به گزارش ایرنا، خانم ˈتسنیم اسلمˈ روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگاران در اسلام آباد افزود: ما مصمم به تکمیل و اجرای پروژه مشترک گازی با ایران بوده و در این خصوص نمایندگان مجالس ملی و سنای پاکستان نیز درخواستهای خود را بمنظور پیشبرد این پروژه عظیم را به دولت اعلام کرده اند.

وی خاطر نشان کرد: اخیرا تصورهایی به میان آمده و ادعا شده تهران رویکرد دولت اسلام آباد را در قبال پیشبرد و اجرای خط لوله صلح منطقی نمی داند؛ اما پاکستان چنین تصوری را رد کرده و بر عزم خود جهت پیگیری پروژه انتقال گاز از ایران تاکید می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان ادامه داد: دولت این کشور در حال بررسی برخی از پیشنهادات در خصوص پیشبرد و اجرای خط لوله صلح می باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان تاکید کرد: ما نسبت به اجرای پروژه انتقال گاز از ایران جدی بوده و دولت تهران را نیز در این خصوص آگاه کرده ایم با این حال دو کشور در حال بررسی پیشنهادها بمنظور ادامه روند کاری در این پروژه می باشند.

تسنیم اسلم افزود: پاکستان تعهد خود نسبت به اجرای خط لوله صلح را بارها اعلام کرده و هفته گذشته نیز ˈسرتاج عزیزˈ مشاور ارشد نخست وزیر در امنیت ملی و امور خارجی به اطلاع نمایندگان مجلس ملی پاکستان رساند که اسلام آباد متعهد به پیشبرد خط لوله صلح است.

وی خاطر نشان کرد: ایران و پاکستان بحث های جامعی در خصوص خط لوله صلح انجام داده و اکنون گزینه های مختلفی میان دو کشور بمنظور پیشبرد پروژه گاز تحت بررسی قرار دارد.

قرارداد انتقال گاز از ایران به پاکستان سال 1389 (2010 میلادی) امضا شد و براساس این قرارداد قرار است گاز طبیعی ایران از میدان پارس جنوبی در استان بوشهر به بندر نوابشاه در جنوب پاکستان منتقل شود.

این قرارداد گازی به دلیل برنامه نهایی امتداد آن تا هند، ˈخط لوله صلحˈ نام گرفته است.ایران قرار است از اواخر سال 1393( پایان 2014 و اوایل 2015 میلادی) روزانه 21 میلیون و500 هزار مترمکعب گاز طبیعی به پاکستان صادر کند.

آساق ** 1095** 3404
کد N179404