آیت‎الله جوادی‌آملی: باید به جامعه‌شناسی صبغه دینی بدهیم

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله جوادي آملي

آیت‌الله جوادی‌آملی گفت: باید جامعه شناسی را با علمی دائمی و همیشگی پیوند زد و به جامعه شناسی صبغه دینی بدهیم.

آیت‌الله جوادی‌آملی گفت: باید جامعه شناسی را با علمی دائمی و همیشگی پیوند زد و به جامعه شناسی صبغه دینی بدهیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید در نشست دانش اجتماعی مسلمین، ظرفیت‎ها و چالش‎ها در محل سالن کنفرانس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء گفت: جامعه شناسی علمی شریف اما محدود در حیطه حیات دنیوی است.

وی با بیان این‌که «موضوع این علم شریف پایدار نیست» گفت: از آنجا که انسان موجودی جاودان است، ما دانشی را می‌طلبیم که ابدی باشد، باید جامعه شناسی را با علمی دائمی و همیشگی پیوند بزنیم و به جامعه شناسی صبغه دینی بدهیم.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم تصریح کرد: زندگی اجتماعی دو عنصر دارد که خداوند هر دوی آنها را در قیامت نفی کرده است؛ یکی ضابطه و دیگری رابطه؛ انسان بعد از مرگ زندگی جمعی دارد اما زندگی اجتماعی ندارد و هر کس تنها بر سر سفره اعمال خود می‎نشیند.

جوادی‌آملی عنوان کرد: جامعه‎شناسی برای اینکه علمی ابدی شود و بتواند مشکل انسان را حل کند باید به علم الهی و ابدی یعنی با علم توحید پیوند برقرار کند و به این منظور باید آن را با توجه به هویت علم دینی تبیین کنیم چراکه از منظر علم دینی ما علم غیر دینی نخواهیم داشت و همه علوم دینی خواهند بود.

وی بیان کرد: از منظر دین، جامعه ستون دین است، پس شناخت توده مردم شناخت ستون دین است و ما موظفیم این ستون یعنی جامعه را بشناسیم و بعد از شناخت آن را اقامه کنیم.

این مفسر قرآن کریم عنوان کرد: مردمی می‎توانند ستون دین باشند که دیندار باشند و صبغه الهی داشته باشند، این مردم همانند چوب خشکی هستند که دین آنها را به ستونی محکم مبدل می‏‌کند همانگونه که مردم ایران بعد از انقلاب برای این نظام جانفشانی کردند، ولی همین مردم در قضایایی همچون کودتای 28 مرداد به صحنه نیامدند.

انتهای پیام

کد N179245