صلیب سرخ برگزار کرد:

کارگاه کمک رسانی به قربانیان مین و مهمات باقی مانده از جنگ در اتیوپی

آفریقا و خاورمیانه

کارگاه بررسی راه های کمک رسانی به قربانیان مین و دیگر مهمات قابل‌انفجار باقی مانده از جنگ با حضور کارشناسان 15 کشور آفریقایی در اتیوپی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در آدیس آبابا،  کمیسیون اتحادیه‌ آفریقا و کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ به‌منظور بررسی چالش‌های موجود بر سر راه کمک رسانی به افرادی که توسط مینهای زمینی، مهمات خوشه‌ای یا دیگر مهمات باقی‌مانده از جنگ مجروح شده‌اند یک کارگاه برگزار کردند. در این کارگاه که در آدیس آبابای اتیوپی و از 13 لغایت 15 اسفندماه برگزار شد، مقامات ارشد بیش از 15 کشور آفریقایی که عده‌ قابل ملاحظه‌ای از مردم آنجا از جراحات ناشی از سلاح رنج می‌برند گرد هم جمع شدند.

در همین رابطه "کلود تاردیف" مسئول فعالیت‌های توانبخشی جسمی کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ گفت: در طول 15 سال گذشته، مجموعه‌ای از معاهدات بین‌المللی به تصویب رسیده‌ که نه تنها در صدد است تا پاکسازی مینهای زمینی، مهمات خوشه‌ای و دیگر مهمات باقی‌مانده از جنگ را تضمین کند بلکه سعی دارد تا امدادرسانی به قربانیان این مهمات را نیز تضمین کند.

به گفته وی دولت‌های عضو اتحادیه‌ آفریقا برای اجرای این معاهدات در سطح ملی گام‌هایی برداشته‌اند. با این وجود، دولت‌های بسیاری که متعهد به این اسناد هستند کماکان با چالش‌های بسیاری در راستای عمل به تعهدات خود در زمینه‌ امدادرسانی به قربانیان مواجهند.

شرکت‌کنندگان این کارگاه را مقامات ارشد وزارتخانه‌های مسئول در امر برنامه‌ریزی، ترویج و اجرای کمک رسانی به قربانیان، کارشناسان دولت‌های عضو در امر کمک رسانی به قربانیان، کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ و سازمان‌های بین‌المللی و غیردولتی تشکیل می‌دادند. همچنین نمایندگانی از کمیسیون اتحادیه‌ آفریقا نیز در این کارگاه شرکت کردند.

مقرر شد تا این کارگاه گزارشی از پیشرفت‌های به‌دست آمده توسط دولت‌های عضو، در مورد سیاست‌گذاری و قانونگذاری برای کمک رسانی به قربانیان و درباره‌ چالش‌های پیش‌رو در اجرای آن‌ها تهیه کند. کمیسیون اتحادیه‌ آفریقا و کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ امیدوارند تا همکاری‌ بین کشور‌های آفریقایی در این منطقه را استحکام بخشند و از تلاش‌های کشورها در اجرای برنامه‌های کمک رسانی به قربانیان پشتیبانی کنند.