هشدار مرکل به روسیه، خط مشی خود را در اوکراین تغییر دهید

روسیه,بحران 92

تهران – ایرنا – آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان به روسیه هشدار داد، مسکو در صورت تغییر ندادن خط مشی خود در اوکراین، با خطر آسیب های عظیم سیاسی و اقتصادی روبه رو خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مرکل روز پنجشنبه طی سخنرانی در پارلمان آلمان گفت: اگر روسیه خط مشی چند هفته اخیر خود را ادامه دهد، تنها برای اوکراین فاجعه بار نخواهد بود.

وی افزود: ما به عنوان همسایگان روسیه این موضوع را یک تهدید می بینیم و بر این موضوع تاکید می کنیم که روابط اتحادیه اروپا با این کشور دستخوش تغییرات خواهد شد.

مرکل افزود: ادامه این روند همچنین آسیب عظیم سیاسی و اقتصادی به روسیه وارد خواهد آورد.

کشورهای عضو گروه ˈجی 7ˈ و اتحادیه اروپا به روسیه تاکید کرده اند که اقداماتش را در تغییر ˈوضعیت موجودˈ شبه جزیره کریمه متوقف کند،در غیر این صورت امکان وضع تحریم های اقتصادی علیه روسیه وجود دارد.

روابط روسیه و اوکراین با سقوط حکومت ویکتور یانوکوویچ رییس جمهور روسوفیل (طرفدار روسیه) و روی کار آمدن مخالفان غرب گرای وی تیره شده است.

روسیه در پاسخ به این اقدام مخالفان یانوکوویچ، از جدایی طلبی منطقه کریمه که بیشتر ساکنان آن را روس تبارها تشکیل می دهند، حمایت می کند.

مقام های روس نیز اعلام کرده اند، درصورت نتیجه مثبت همه پرسی 16 مارس (25 اسفند) در کریمه که در آن استقلال از کیف اعلام خواهد شد با درخواست الحاق این منطقه با روسیه موافقت می کنند.

مترجمام/9242**1144
کد N179028