وزیر توسعه اقتصادی روسیه: با بهبودی شرایط سرمایه گذاری به تحریم اقتصادی پاسخ می دهیم

تحریم,شرایط سرمایه گذاری

مسکو-ایرنا- وزیر توسعه اقتصادی روسیه با اشاره به تلاش های غرب برای تحریم روسیه به علت اختلاف در مساله اوکراین و کریمه گفت: با بهبودی شرایط سرمایه گذاری به تحریم های اقتصادی پاسخ می دهیم.

به گزارش ایرنا، آلکسی اولیوکایف روز پنجشنبه در گفت وگو با کانال تلویزیونی روسیه 24 گفت: برای مقابله با تحریم های احتمالی روسیه از سوی غرب، به اقدامات برای بهبودی شرایط سرمایه گذاری و ایجاد محیط مساعدتری برای کارفرمایان و سرمایه گذاران و رفع موانع در این عرصه سرعت می بخشیم.

وی افزود: افزایش جذابیت مالی و اقتصادی برای سرمایه گذاری در اقتصاد روسیه تدبیر دیگر ما برای مقابله با تحریم ها و محدودیت های خارجی خواهد بود.

وزیر توسعه اقتصادی روسیه گفت: بقیه تدابیر کوتاه مدت خواهد بود و محور سیاست اقتصادی روسیه را تشکیل نمی دهد.

وی اضافه کرد: واکنش ما به تحریم های احتمالی به این صورت نخواهد بود که به هر تحریمی با تحریم متقابل پاسخ دهیم، بلکه با توسعه امکانات و فرصت های تجارت، توسعه اقتصادی، همکاری و سرمایه گذاری را افزایش می دهیم.

اولیوکایف گفت: روسیه با توجه به تصمیم اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم ها در عرصه های مختلف علیه این کشور باید برای هر وضعیتی آماده باشد.

وی ادامه داد: در وهله اول باید به مذاکرات با شرکای اروپایی ادامه دهیم و روابط با اروپا را قطع نخواهیم کرد.

مقام روس یادآور شد: کشورهای اروپایی به طور جداگانه به ادامه همکاری های اقتصادی و بازرگانی با روسیه ادامه می دهند، اما در سطح فراملی و در سطح کمیسیون اروپا در بروکسل این گونه آمادگی وجود ندارد.

وی نتیجه گیری کرد: به همین دلیل ساز و کار اعمال تحریم ها علیه روسیه در اروپا در سطح فراملی می باشد.

وی افزود: حجم گسترده همکاری ها میان روسیه و جامعه اروپا در عرصه هایی همچون بازرگانی و سرمایه گذاری به حدی است که به سیاستمداران اجازه تصمیم گیری سریع و آسان را نمی دهد.

اولیوکایف گفت: سطح روابط اقتصادی و بازرگانی روسیه با آمریکا برخلاف روابط با کشورهای اروپایی بسیار پایین است و به همین دلیل این عامل بازدارنده تحریم ها از سوی اروپا خواهد بود.

روابط روسیه و غرب بر سر مساله اوکراین و در هفته های اخیر به دنبال جدایی طلبی منطقه کریمه و اعلام استقلال آن از کی یف و حمایت روسیه از این منطقه پرتنش شده است.

سران اتحادیه اروپا در یک هفته اخیر از امکان وضع تحریم های اقتصادی علیه روسیه سخن گفته اند.

دونالد توسک نخست وزیر لهستان روز سه شنبه گفت که اتحادیه اروپا از روز 17 ماه مارس جاری تحریم هایی را علیه روسیه اعمال می کند.

اروپام/2242**518**1144
کد N178974