سردبیر نشریه روسی: اقتصاد مقاومتی مانع ضربات اقتصادی غرب بر ایران می شود

اقتصاد مقاومتی,ضربات اقتصادی

مسکو- ایرنا- ˈلئونید ساوینˈ سردبیر نشریه روسی ژئوپلیتیک گفت: اقتصاد مقاومتی شرایط برای رهایی از وابستگی اقتصادی را فراهم می کند و مانع ضربات اقتصادی غرب بر ایران اسلامی می شود.

ساوین که ریاست بخش روابط بین المللی جنبش بین المللی اوراسیا در روسیه را بر عهده دارد و از مخالفان سرشناس جهانی سازی در این کشور می باشد، روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: رهبر عالی ایران با بصیرت سیاسی، استراتژی غرب علیه کشورهای مخالف سلطه خود را شناسایی کرده است.

وی با بیان این که مهم ترین شیوه آمریکا و کشورهای غربی برای فشار بر کشورهای مخالف خود تحریم های اقتصادی است، افزود: به همین دلیل باید برای مقابله با محدودیت های اقتصادی احتمالی تدابیری پیشگیرانه اتخاذ کرد و اقتصاد مقاومتی در صدر این تدابیر قرار دارد.

سردبیر نشریه ژئوپلیتیک یادآوری کرد: آمریکا توانست اتحاد شوروی سابق را از راه اقتصادی و کاهش بهای نفت شکست دهد و این رویداد درس مهمی برای کشورهایی است که نمی خواهند زیر سلطه هیچ کشور دیگری باشند.

وی گفت: ایران با مشاهده این مساله درصدد حفظ موقعیت و جایگاه خود در سطح بین المللی و توسعه ساختارهای اقتصادی بدون وابستگی به کشورهای غربی بوده و این تلاش ها قابل تحسین است.

ساوین افزود: مقاومت ایران در مقابل تحریم های غرب و ایستادگی بر آرمان های انقلابی به ویژه استقلال و پیشبرد مواضع خود در مسایل مهمی همچون مساله خاورمیانه و بحران سوریه درس های خوبی به کشورهای دیگر داد.

وی اضافه کرد: مهم ترین درس تحریم های غیرمشروع علیه ایران، تحکیم پایه های اقتصاد ملی و تضمین آن در برابر فشارهای خارجی است و بر اساس همین نظریه اقتصاد مقاومتی پایه ریزی شده است.

کارشناس ارشد روس گفت: کوبا و چین در دهه های اخیر به نوعی اقتصاد مقاومتی را پایه ریزی کردند و همین امر باعث شد تا در شرایط نظام تک قطبی جهان پس از فروپاشی شوروی که آمریکا به یکه تازی در جهان پرداخت، با تکیه بر ظرفیت های داخلی پایه های اقتصادی را قوی و مستحکم تر کنند.

سردبیر نشریه روسی با بیان این که اما ساختار اقتصادی این کشورها با ایران تفاوت دارد، افزود: زیرا ایران با اکثر کشورهای جهان روابط حسنه دارد و همین امر وجه تفاوت ایران با کوبا می باشد که به دلیل موقعیت جغرافیایی تا اندازه ای منزوی می باشد.

وی افزود: ساختار اقتصادی ایران با چین نیز که در شرایط کنونی با آمریکا و کشورهای غربی روابط بسیار گسترده ای دارد تفاوت اساسی دارد و به همین دلیل جمهوری اسلامی می تواند نظام اقتصادی خود را با سیستم اقتصاد مقاومتی توسعه دهد و در این عرصه در سطح جهانی پیشگام خواهد بود.

وی گفت: این سیستم می تواند برای روسیه هم که با غرب درگیر شده است راهگشا باشد و کشور ما باید در هیچ عرصه ای به غرب وابستگی نداشته باشد.

ساوین گفت: مساله اوکراین باعث تیرگی روابط روسیه و غرب شده است و به احتمال زیاد کشورهای غربی و اتحادیه اروپا و آمریکا به حربه تحریم اقتصادی علیه روسیه متوسل می شوند. به همین دلیل باید به سرعت پایه های اقتصاد ملی را مستحکم کنیم تا کشور از ضربات غرب در امان بماند و نظریه اقتصاد مقاومت می تواند در نیل به این هدف کمک کند.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به تازگی مؤلفه های سیاست های اقتصاد مقاومتی، عوامل و انگیزه های تدوین این سیاست ها و الزامات و انتظاراتی که در این زمینه از مسئولین وجود دارد را تبیین کردند.

اروپام/2242**518**1144
کد N178925