/سفر روحانی به عمان/

بیانیه مشترک سفر رئیس‌جمهور به عمان

رييس‌جمهور,حسن روحاني,سفر روحاني

همزمان با پایان سفر دو روزه رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به سلطنت عمان، بیانیه مشترکی از سوی دو کشور به مناسبت این دیدار صادر شد.

همزمان با پایان سفر دو روزه رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به سلطنت عمان، بیانیه مشترکی از سوی دو کشور به مناسبت این دیدار صادر شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن این بیانیه به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

بیانیه مشترک به مناسبت دیدارِ رسمی جناب آقای دکتر حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران از سلطنت عمان

اسفندماه ۱۳۹۲

در راستای تعمیق و تحکیم روابط دوستانه و برادرانه جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان و در پاسخ به دعوت کریمانه اعلی حضرت قابوس بن سعید، سلطان محترم عمان، جناب آقای دکتر حسن روحانی رییس محترم جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۱ و ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۲ برابر با ۱۲ و ۱۳ مارس ۲۰۱۴ م در راس یک هیات بلند پایه سیاسی- اقتصادی از سلطنت عمان دیدار رسمی به عمل آورد.

جناب آقای دکتر حسن روحانی و هیئت همراه از سوی اعلی حضرت سلطان قابوس و وزرای عمانی مورد استقبال رسمی که تجلی احساسات برادرانه و اصالت روابط بین دو کشور است، قرار گرفتند. سپس طرفین در فضایی آکنده از روح برادری و دوستی در خصوص روابط دو جانبه، مسائل منطقه‌ای و بین المللی و جهان اسلام گفتگو کرده و موارد زیر را مورد تاکید قرار دادند:

دو طرف خرسندی خود را از روند توسعه روابط دو جانبه و همکاری‌های فیمابین بر اساس اعتماد و اطمینان ابراز داشته و اراده استوار خویش را برای اجرایی نمودن ظرفیت‌های موجود در جهت گسترش و تعمیق روابط فیمابین اعلام داشتند.

طرفین با توجه به پیوندهای تاریخی، فرهنگی و نیز حسن همجواری میان دو کشور بر ضرورت اجرایی شدن اسناد همکاری‌ها و گسترش و تعمیق روابط فیمابین در همه زمینه‌ها تاکید کردند.

دو طرف از توافق‌های به عمل آمده در کمیسیون مشترک اقتصادی و کمیته‌های راهبردی، دوستی و نظامی، فنی، گارد ساحلی، علمی و دوستی پارلمانی ابراز خرسندی کرده و ضرورت برگزاری منظم جلسات مذکور را موجب رشد و تقویت همکاری‌های دو کشور را در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی، بازرگانی و فرهنگی دانستند.

روسای دو کشور اهمیت نقش مثبت و کارآمد بخش خصوصی را در راستای افزایش همکاری‌های دو جانبه خاطرنشان و ابراز امیدواری کردند این فعالیت‌ها به افزایش حجم سرمایه گذاری و مبادلات بازرگانی و اقتصادی دو جانبه منجر گردد.

روسای دو کشور در این دیدار علاوه بر گفت‌وگو در خصوص توسعه روابط دو جانبه، اوضاع دنیای اسلام، منطقه و جهان را بررسی و بر اهمیت بذل تلاش‌های مضاعف برای برقراری ثبات و امنیت پایدار در منطقه بر اساس همکاری‌های دسته جمعی تاکید کردند.

دو طرف با اشاره به خطر رشد افراط گرایی و خشونت و برخوردهای طائفه‌ای در منطقه تقویت روح اعتدال و عقلانیت در منطقه را مورد تاکید و التزام جهانی قطعنامه سازمان ملل در برپائی جهانی بدون خشونت و و افراط گرائی را خواستار شدند.

طرفین ضمن استقبال از توافق‌های حاصله در گفتگوهای جمهوری اسلامی ایران با کشورهای ۱+۵ بر استمرار این گفت‌وگوها تا دستیابی به توافق نهایی تاکید ورزیدند.

در پایان این دیدار، جناب آقای دکتر حسن روحانی از پذیرایی گرم و مهمان نوازی اعلی حضرت سلطان قابوس پادشاه عمان و دولت و ملت برادر سلطنت عمان تقدیر و تشکر کرده و از برادر خود اعلی حضرت سلطان قابوس برای دیدار رسمی از جمهوری اسلامی ایران دعوت به عمل آوردند که این دعوت از سوی ایشان مورد استقبال قرار گرفت و مقرر شد زمان آن از طریق کانال‌های دیپلماتیک دو کشور مشخص و نهایی گردد.

این بیانیه مشترک در تاریخ ۲۲ اسفند ۹۲ برابر با یازدهم جمادلی الاولی ۱۴۳۵ ه.ق مصادف با ۱۳ مارس ۲۰۱۴ صادر و همزمان در هر دو کشور منتشر شد.»

انتهای پیام

کد N178915