پنتاگون اعزام ۱۲ فروند جنگنده اف ۱۶ به لهستان را تایید کرد

تسنیم نوشت:

وزارت دفاع آمریکا روز گذشته رسما تایید کرد که واشنگتن ۱۲ فروند هواپیمای جنگنده اف ۱۶ را به همراه ۳۰۰ پرسنل به پایگاه هوایی لاسک لهستان اعزام کرده است.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از صدای روسیه، در حالی که چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا هفته گذشته از تصمیم کاخ سفید برای اعزام دهها فروند هواپیمای جنگنده و پرسنل نظامی به لهستان خبر داده بود استیون وارن سخنگوی پنتاگون روز گذشته رسما ضمن تایید این مطلب جزییات بیشتری را در این خصوص اعلام کرده است.
بر اساس این گزارش استقرار جنگنده های اف 16 و پرسنل نیروی هوایی آمریکا در لهستان در شرایطی است که کشورهای حوزه بالکان به شدت نگران تحولات اوکراین و تصرف شبه جزیره کریمه توسط نیروهای ارتش روسیه هستند. سخنگوی پنتاگون تصریح کرد، هواپیماهای اف 16 تا پایان هفته جاری از پایگاه هوایی آویانوی ایتالیا به پایگاه لاسک لهستان منتقل خواهند شد.
وزرای دفاع آمریکا و لهستان 9 مارس چهار روز پیش در خصوص استقرار هواپیماهای جنگنده آمریکایی در لهستان به توافق رسیده بودند و ناتو در خصوص تعداد هواپیماهای آمریکایی تصمیم گیری کرده است. تحولات در شرق اروپا در حالی است که رئیس جمهور بلاروس نیز از ارتش روسیه خواسته است تا در پاسخ به افزایش تحرکات ناتو در نزدیکی مرزهای بلاروس 12 تا 15 فروند جنگنده خود را در خاک این کشور مستقر کند.
آمریکا و لهستان روز سه شنبه مانور نظامی گسترده ای را آغاز کرده اند و انتظار می رود حداقل 12 فروند جنگنده اف 12 آمریکا در این مانور شرکت کنند.مانور دریایی مشترک آمریکا، بلغارستان و رومانی نیز از امروز چهارشنبه آغاز شده است. اجرای این مانورها پیش از آغاز بحران اوکراین برنامه ریزی شده بود ولی با تشدید بحران این کشور اهمیت انجام این مانورها بیش از پیش شده است. روسیه و بلاروس پس از فروپاشی شوروی سابق "پیمان اتحاد" امضا کرده اند.

5252

کد N178898

خواندنی از سراسر وب