برای مقابله با ناتو؛

مینسک خواستار استقرار جنگنده‌های روسیه در خاک بلاروس شد

رئیس‌جمهوری بلاروس روز چهارشنبه اعلام کرد که این کشور از روسیه خواسته است 15 جنگنده را در پاسخ به افزایش فعالیت‌های نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای بلاروس، در این کشور مستقر کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ریانووستی، اخیرا نیروی هوایی آمریکا دست کم 12 جنگنده اف - 16 را برای شرکت در یک رزمایش هوایی ائتلاف ناتو با لهستان، به نزدیکی مرزهای بلاروس اعزام کرده است.

آلکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت ملی این کشور گفت: در حقیقت در نزدیکی مرزهای ما تنش‌ها افزایش پیدا کرده است و ما به صورت متناسب به آن پاسخ خواهیم داد.

وی پیشنهاد داد که مسکو که هم اکنون چهار جنگنده سوخوی 27 در بلاروس دارد، تعداد جنگنده‌های خود در این کشور را افزایش دهد. این جنگنده‌ها در پایگاه هوایی بارونوویچی مستقر هستند.

لوکاشنکو گفت: می‌توان تعداد این جنگنده‌ها را در حال حاضر به 12 یا 15 فروند افزایش داده و آنها را به ماموریت‌های گشتزنی فرستاد.

روسیه و بلاروس در فوریه 2009 یک توافقنامه در خصوص حفاظت مشترک از حریم هوایی دو کشور و ایجاد یک شبکه دفاع هوایی منطقه‌ای یکپارچه امضا کردند.

انتهای پیام

کد N178797