روسیه بر ادامه مذاکرات سوری-سوری تاکید کرد

مذاکرات سوری,ادامه

مسکو-ایرنا- گنادی گاتیلوف معاون وزیر امور خارجه روسیه خواستار ادامه مذاکرات سوری-سوری در ژنو برای حل و فصل مسایل سوریه شد.

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه روسیه، گاتیلوف روز چهارشنبه در دیدار با ˈتیم بروˈ سفیر انگلیس در مسکو، در باره روند حل و فصل مسایل سیاسی و اجتماعی سوریه با توجه به دور دوم مذاکرات سوری-سوری در ژنو با وی گفتگو کرد.

معاون وزیر خارجه روسیه بر اهمیت جستجوی وجوه مشترک در مواضع طرف های سوری تاکید و در این ارتباط به ضرورت ادامه مذاکرات سوری در ژنو بر اساس دستور کار توافق شده اشاره کرد.

طرف روسی همچنین بر توقف خشونت ها و از بین بردن تهدیدهای تروریستی در سوریه تاکید کرد و گفت: ابعاد تهدید تروریسم در سوریه گسترش یافته و ماهیت فراملی می یابد و برای ریشه کنی آن دولت سوریه و مخالفان آن باید تشریک مساعی کنند.

وی افزود: در ارزیابی وضعیت انسانی سوریه باید رویکردی غیرسیاسی و واقعگرایانه مطابق با قطعنامه شماره 2139 شورای امنیت سازمان ملل داشت.

هیات های دولت سوریه و تشکل ائتلاف ملی مخالفان به نمایندگی از طرف معارضان و با میانجی گری اخضر ابراهیمی نماینده دبیر کل سازمان ملل در سوریه، اواسط ماه فوریه گذشته در ژنو گفت وگو کردند و این مذاکرات روز 15 ماه فوریه گذشته بدون هرگونه نتیجه مشخصی به پایان رسید.

روسیه برای برگزاری دور دیگری از مذاکرات سوری-سوری تلاش می کند و مقامهای روس حمایت های گسترده غرب از معارضان مسلح سوری و نیز عدم حضور تشکل های معارضان در گفتگوها را عوامل اصلی ناکامی روند مذاکرات اعلام کرده اند.

لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به تازگی با انتقاد ازسیاست کشورهای غربی در مساله سوریه این کشورها را متهم به کارشکنی کرد وگفت: حامیان معارضان سوری درصدد ایجاد اخلال در روند مذاکرات طرف های بحران سوریه هستند.

وی درمورد خواسته های کشورهای غربی از روسیه اظهار کرد:آنها همواره از ما می خواهند تلاش بیشتری برای حل وفصل بحران سوریه داشته باشیم واصرار دارند که روسیه بشار اسد را به اجرای مفاد توافقنامه ژنو متقاعد کند.

وی افزود: بارها این چنین سخنان را از طرف آنها شنیده ایم و در مورد این موضوع بطور منظم با جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت وگو می کنم.

رییس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: برای این که شرایط برای مشارکت گروه های مختلف سوری درمذاکرات فراهم شود می بایست همه مخالفان حکومت سوریه را در پشت مذاکره جمع کرد.

اروپام/2242**518 **1917
کد N178486