کشورهای دوست سوریه خواستار ممانعت از ارسال سلاح برای تروریستهای داخل این کشورشدند

سوریه

تهران-ایرنا- روسای کمیسیون های سیاست خارجی هشت کشور دوست سوریه طی بیانیه ای خواستار ممانعت از ارسال سلاح برای عناصر تروریستی داخل سوریه شدند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا در بیانیه نخستین اجلاس روسای کمیسیون های سیاست خارجی کشورهای دوست سوریه آمده است :نخستین اجلاس روسای کمیسیون های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه با مشارکت هیات های پارلمانی کشورهای جمهوری اسلامی ایران، جمهوری الجزایر، جمهوری لبنان، جمهوری عربی سوریه، جمهوری فدراتیو روسیه، جمهوری عراق و سفرای ونزوئلا و کوبا در تاریخ چهارشنبه 21 اسفند 1392 در تهران با حضور و سخنرانی جناب آقای دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی با هدف پیگیری کلیه اقدامات موثر و سازنده سیاسی در راستای حل و فصل بحران سوریه برگزار شد.

روسای کمیسیون های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه نیز در این اجلاس بر ضرورت حل و فصل سیاسی بحران سوریه و مقابله با پدیده تروریسم و کمک های انسان دوستانه به مردم سوریه و تعیین سرنوشت سیاسی این کشور از طریق احقاق حقوق اساسی مردم بر پایه گفت و گو های ملی تاکید کردند

شرکت کنندگان با ابراز تاسف از بحران سه ساله سوریه که ناشی از مداخله خارجی در امور داخلی این کشور است، بر ضرورت حل و فصل سیاسی بحران جاری سوریه از طریق گفت و گو های سوری- سوری تاکید ورزیدند.

شرکت کنندگان همچنین ضمن محکومیت اقدامات تروریستی در سوریه، ضرورت برخورد قاطع همه کشورهای منطقه به ویژه همسایگان سوریه و سازمان های بین المللی و منطقه ای را با پدیده شوم تروریسم خواستار شدند.

اعضای هشت کشور شرکت کننده در این نشست با ابراز نگرانی نسبت به تهدیدات روز افزون گروه های مسلح بی مسوولیت در روند بحران سوریه و ورود غیرقانونی آن ها از مرزهای مجاور با حمایت و تسهیلات مالی و لجستیکی برخی کشورها صورت می گیرد، از دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت درخواست کردند این کشورها را نسبت به التزام عملی و فوری به قطعنامه 2118 شورای امنیت وادار نموده و مانع ارسال سلاح به عناصر تروریستی به داخل سوریه و از طریق مرزهای مشترکش با کشورهای همسایه به ویژه عراق و لبنان شود.

بند چهار این بیانیه اوضاع انسانی دشوار در سوریه را ناشی از محاصره اقتصادی اعمال شده علیه مردم این کشور و همچنین اقدامات تروریستی ذکر کرده و با اشاره به اینکه این گروه های تروریستی زیرساخت ها و موسسات اقتصادی کشور را ویران کرده اند، از همه نهادهای بشر دوستانه درخواست کردند تا نسبت به ارسال کمک های انسان دوستانه طی هماهنگی با دولت و هلال احمر سوریه در چارچوب احترام به حاکمیت ملی این کشور اقدام موثر و سازنده به عمل آورند.

شرکت کنندگان در این نشست با استناد به ماده 1 منشور سازمان ملل متحد مبنی بر حاکمیت و استقلال کشورها ، به حق تعیین آینده سیاسی توسط ملت ها، بر ضرورت احترام به رای و نظر مردم سوریه از طریق برگزاری انتخابات آزاد و شفاف تاکید نموده و هرگونه مداخله خارجی در روند سیاسی این کشور را ناقض مقررات بین المللی برشمردند.

همچنین بر اساس بند شش این بیانیه شرکت کنندگان در این اجلاس ضمن تقدیر و تشکر از مجلس شورای اسلامی ایران جهت برگزاری موفقیت آمیز نخستین اجلاس روسای کمیسیون های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه، بر ضرورت توسعه این فرآیند و استمرار رایزنی به ویژه هماهنگی اعضا در نشست آتی بین المجالس جهانی (IPU) به هدف حمایت از راهکار سیاسی حل و فصل بحران سوریه و گفت و گوهای ملی در این کشور تاکید و درخواست کردند سخنرانی رییس مجلس شورای اسلامی ایران به عنوان سند اجلاس ثبت شده و منتشر شود.

همچنین در این بیانیه از نقش سازنده کشورهای شرکت کننده در این اجلاس در حمایتشان از مردم سوریه تقدیر شد.

شرکت کنندگان در این نشست از نقش مثبت و سازنده روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد در کمک به حل بحران سوریه و همچنین از مواضع انسانی این کشور تقدیر کردند.

بر اساس بند هشت این بیانیه این کشورها از شورای امنیت سازمان ملل درخواست کردند نام داعش، جبهه النصره، جبهه اسلامیه و همه شاخه های القاعده و همه گروه هایی که تفکر تروریستی دارند در فهرست گروه های تروریستی قرار گیرند.

در این بیانیه همچنین پیشنهاد شده است، شورای امنیت سازمان ملل برای صدور قطعنامه جهت الزام کشورهای همسایه سوریه در بستن مرزهای خود به روی گروه های تروریستی اقدام کند.

درخواست از شورای امنیت برای صدور قطعنامه جهت الزام کشورهای کمک کننده به تروریسم در سوریه برای توقف حمایت های مالی و تسلیحاتی و پناه دادن به گروه های تروریستی،تشکیل گروه تماس پارلمانی بین کشورهای شرکت کننده در این نشست و تداوم برگزاری این جلسات با توسعه اعضای شرکت کننده از مجالس دیگر کشورها از دیگر پیشنهادات مندرج در بند هشت این بیانیه است.

در این اجلاس اعضاء توافق کردند که نشست بعدی را در اردیبهشت ماه 1393- ماه می 2014- در محل مورد توافق برگزار کنند

همچنین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران، عهده دار پیگیری مصوبات این دوره از نشست بوده و هماهنگی جهت برگزاری دور بعدی نشست را به عمل خواهد آورد.

نخستین اجلاس یک روزه روسای کمیسیون های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه امروز در تهران برگزار شد.

سیام(3)*82021**1449
کد N178439