در دیدار با استاندار بلوچستان پاکستان؛

معاون وزیر کشور: دولت پاکستان مانع ترددهای غیر مجاز در مرزهای مشترک شود

پاکستان

تهران- ایرنا- معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با تاکید بر اینکه انتظار ما از دولت پاکستان این است که مانع تردد غیرمجاز از مرزهای مشترک دو کشور شود، گفت: اگر دولت پاکستان از ما کمک بخواهد آمادگی داریم با همکاری یکدیگر مانع ترددهای غیرقانونی و اشرار در مناطق مرزی شویم.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، علی عبداللهی در دیدار با آچکزهی استاندار ایالت بلوچستان پاکستان و هیات همراه، با اشاره به مشترکات فرهنگی، تاریخی و مراودات بین دو کشور مسلمان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان ابراز امیدواری کرد که این مشترکات بتوانند پشتوانه ای محکم و قوی برای تداوم و استحکام ارتباطات میان دو ملت باشند.

معاون امنیتی و انتظامی افزود: دو کشور ایران و پاکستان به عنوان کشورهای مسلمان در منطقه باید با شناخت دقیق تر از اهداف و برنامه های دشمنان، با ایجاد وحدت، انسجام و همکاری های متقابل مانع دخالت بیگانگان و اختلاف افکنی آنها در منطقه شوند.

عبداللهی فعال تر شدن بازارچه های مرزی بین دو کشور را بهترین راه برای افزایش مبادلات تجاری و بهبود وضعیت معیشتی ساکنان دو سوی مرز دانست و از طرف پاکستان خواست با فراهم آوردن امکانات و تمهیدات لازم ، از این قابلیت در راستای تقویت مؤلفه های تجاری استفاده کنند.

وی ادامه داد: زمینه همکاری دو کشور موضوعات مختلفی است که نشان از یک تفاهم بالا و همکاری همه جانبه است و در مباحث اقتصادی زمینه های بسیار خوبی فراهم است که می توان به خط لوله گاز اشاره کرد که یکی از عوامل تاثیرگذار در توسعه کشورها انرژی است و گاز پاک ترین انرژی است که زمینه خوب و بستری را برای توسعه و همکاری بین دو کشور فراهم می کند.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور همچنین نسبت به آزادی پنج مرزبان ربوده شده ایرانی ابراز امیدواری کرد و از هیات پاکستانی خواست همکاری بیشتری برای آزادسازی این پنج مرزبان داشته باشند.

عبداللهی تاکید کرد: مسوولان پاکستانی از تمام ظرفیت های خود برای آزادی پنج سرباز ایرانی استفاده کنند.

همچنین در این دیدار استاندار ایالت بلوچستان پاکستان با تأکید بر لزوم تعامل مستمر مبنی بر مبادله اطلاعات، برنامه ریزی و اشتراک مساعی بین دو کشور برای مبارزه با مواد مخدر در منطقه، ابراز امیدواری کرد که این اقدامات شکل گسترده تری به خود گیرد و پاکستان نیز همچون ایران هرگز اجازه خدشه دار شدن مرزهای مشترک میان دو کشور را نخواهد داد.

محمدخان آچکزهی ضمن ابراز همدردی در خصوص گروگانگیری پنج مرزبان ایرانی گفت: دولت پاکستان تمام سعی و تلاش خود را جهت آزادی این مرزبانان انجام می دهد.

وی یکی از راه های بهبود شرایط در منطقه را تقویت و توسعه تجارت و بازرگانی در مرزها دانست و افزود: باید ازظرفیت های ایران در بخش انرژی از جمله گاز، برای رفع مشکلات و کمبود های پاکستان در این بخش ها بهره گرفت.

استاندار بلوچستان پاکستان با اشاره به تعویق افتادن اجرای خط لوله گاز ایران به پاکستان اظهار داشت: باید با برنامه ریزی جهت تسریع در اجرای این طرح اقدام شود و پاکستان این مساله را در اولویت اقدامات خود در عرصه بین الملل قرار داده است.

وی اظهارداشت: عناصری در صدد خدشه دار شدن و تخریب روابط ایران و پاکستان هستند ولی اهتمام دولت و مردم ما بر توسعه روابط همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران است.

سیام(1)9254**1572
کد N178409