اولین اجلاس کشورهای دوست سوریه؛

حمایت سفیر ونزوئلا در تهران از دولت و مردم سوریه

سفیر ونزوئلا در تهران با تاکید بر این که این کشور بر تمامیت ارضی و حقوق مردم سوریه احترام می‌گذارد گفت که نباید هیچ دخالتی از سوی کشورهای دیگر در سوریه انجام شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آمن هوتپ زامبرونا در نشست نوبت عصر اولین اجلاس رییسان کمیسیون‌های سیاست خارجی کشورهای دوست سوریه گفت: در طول سه سال گذشته در بحران سوریه انتظار می‌رفت که راهی برای پایان دادن به این بحران پیدا شود. هوگو چاوز با وجود بیماری‌اش همواره از دولت و مردم سوریه حمایت می‌کرد.

به گفته وی، ونزوئلا همواره به دنبال جنگ با امپریالیسم و حمایت از کسانی بود که با امپریالیسم جنگیده است.

سفیر ونزوئلا در تهران گفت که رییس جمهور فعلی ونزوئلا از دولت و مردم سوریه حمایت می‌کند و تمامی برنامه‌ها و نقشه‌های آمریکا در تهدیدها علیه این کشور را محکوم می‌کند.

زامبرانو با بیان این که در موضوع سوریه رسانه‌های بین‌المللی غربی دروغ‌های همیشگی را به دنیا ارائه می‌کنند، گفت: آن‌ها واقعیات مردم سوریه را منعکس نمی‌کنند. اما در همین شرایط مردم ونزوئلا حمایت خود را از ملت و دولت سوریه اعلام کرده‌اند.

وی افزود: راه حل بحران سوریه و رسیدن به صلح برقراری دیالوگ سیاسی و احترام به تمامیت ارضی و حقوق مردم سوریه است. بر پایه این که کشورهای دیگر نباید هیچ دخالتی در سوریه کنند، چون دخالت علیه مردم این کشور و منافع‌شان است.

سفیر ونزوئلا در تهران هم‌چنین گفت که کشورهای بولیوی، کوبا، نیکاراگوئه و سایر اعضای گروه آلبا نیز از سوریه حمایت می‌کنند به طوری که شورای سیاسی آلبا هیاتی را مستقیم به دمشق فرستاد تا ضمن اعلام حمایت و همبستگی ما از سوریه، اطلاعات مستقیم را دریافت کند که ما فریب رسانه‌های غربی را نخوریم و خود اطلاعات را کسب کنیم.

او هم‌چنین گفت که جنبش غیرمتعهدها نیز وضعیت سوریه را مورد بررسی قرار داده است.

سفیر ونزوئلا در تهران با بیان این که این کشور در طول شش ماه گذشته کمک‌های بشردوستانه‌ای را برای مردم سوریه فرستاده است، گفت: ما همواره بر اصل احترام به حقوق انسانی و بین‌المللی و لزوم پایان دادن به جنگ و خشونت تاکید داریم.

به گفته وی، آمریکا می‌خواهد همه کشورها را ضعیف نگه دارد تا به اهداف امپریالیسمی خود برسد. در این شرایط ما باید با یکدیگر متحد باشیم. ما در زمان رهبری فرمانده هوگو چاوز نیز این کار را می‌کردیم و تحت این سیاست همواره حامی مردم سوریه بودیم. اکنون نیز رییس جمهور فعلی همین رویکرد را دنبال می‌کند.

به گزارش ایسنا، علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بعد از این سخنان گفت: در ونزوئلا شاهد شیطنت‌های آمریکا هستیم اما مطمئن هستیم که ملت و دولت ونزوئلا مستقل هستند و می‌توانند این مشکلات را پشت سر بگذارند.

انتهای پیام

کد N178180