اسنودن خواستار پایان جاسوسی های گسترده آژانس امنیت ملی آمریکا شد

آمریکا,محدود

مسکو - ایرنا - ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا خواستار تلاش مردم این کشور برای پایان دادن به جاسوسی های گسترده این آژانس شد.

به گزارش ایرنا به نقل از ایتارتاس ، اسنودن روز چهارشنبه گفت: مردم آمریکا باید برای محدود کردن دامنه جاسوسی های آژانس امنیت ملی آمریکا گام های جدی بردارند.

وی افزود: اگر اجازه دهیم آژانس امنیت ملی آمریکا به فعالیت های جاسوسی خود ادامه دهد ممکن است سایر کشورها هم از این روش ها استفاده کنند.

اسنودن اضافه کرد: در این ماموریت مهم به افراد مورد اعتماد جامعه و مدافعان حقوق انسانها نیاز وجود دارد.

پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا گفت: برنامه استراق سمع این آژانس زیان هایی به مراتب بیشتر از منفعت آن به آمریکا وارد کرده است.

وی ادامه داد: ˈکیت الکساندرˈ رییس آژانس امنیت ملی آمریکا و ˈمایکل هایدنˈ رییس سابق این آژانس در فعالیت های جاسوسی آژانس مرتکب اشتباهات بزرگی شده اند.

پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا گفت: در عملیات جاسوسی شکست های بزرگی متحمل شدیم زیرا از همه راهها برای جاسوسی در شبکه اینترنتی استفاده کردیم در حالی که می بایست افراد مشکوک را زیر نظر می گرفتیم.

وی افزود: تمام این مدت به حساب های کاربری افراد در گوگل و شبکه اجتماعی فیس بوک نفوذ می کردیم اما هیچ نتیجه ای از این تلاش ها نگرفتیم.

وی افزود: جمع آوری اطلاعات به این صورت بسیار دشوار نیست و مشکل اصلی تجزیه و تحلیل درست اطلاعات به دست آمده است.

اسنودن از ماه ژوئن سال 2013 در مسکو به سر می برد و دولت روسیه در ماه سپتامبر سال گذشته به وی پناهندگی سیاسی یک ساله داده است.

اسناد افشا شده توسط اسنودن در نشریات چند کشور اروپایی از جمله روزنامه انگلیسی گاردین پرده از شنود مکالمات تلفنی سران کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین توسط اژانس امنیت ملی آمریکا کنار زده و موجب سردی روابط واشنگتن با بسیاری از متحدان و کشورهای دوست خود شده است.

اروپام/2242**۵۱۸/1547
کد N178079