اولین اجلاس کشورهای دوست سوریه؛

شفیعی: با مداخله در امور سوریه مخالفیم

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ما با مداخله در امور سوریه مخالفیم، گفت که اگر قرار بر حضور ناظران بین‌المللی در زمان انتخابات ریاست جمهوری بر روسیه باشد، می‌تواند گروه حاضر، جمعی از ناظران بین‌المللی را تشکیل دهد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نوذر شفیعی در نشست عصر اولین اجلاس روسای کمیسیون‌های سیاست خارجی کشورهای دوست سوریه گفت: ما امروز در اینجا جمع شده‌ایم تا در مورد مساله دموکراسی که به آن اعتقاد داریم صحبت کنیم.

وی افزود: ما می‌خواهیم مردم سوریه خودشان برای خود تصمیم‌گیری کنند. ما در اینجا از مخالفت و ضدیت با تروریسم صحبت می‌کنیم و خواهان انتقال دموکراتیک قدرت بدون مداخله هستیم، چون با مداخله در امور سوریه مخالفیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اختلافات باید مسالمت‌آمیز حل شود، گفت: ما در اینجا از شیوه‌های حل اختلاف و نه جنگ صحبت می‌کنیم که این رویه‌ای معقول در عرصه بین‌المللی است.

وی پیشنهاد کرد که جمع حاضر در این اجلاس ارتباطاتشان را با همتایان خود در کشورهای دیگر از طریق دبیرخانه و رییس گروه ادامه دهند و دیدگاه‌های خود را مطرح نمایند.

شفیعی همچنین گفت: یکی از پیشنهادات ما این است که در پیشنهاداتی که قرار است به شورای امنیت برای تصویب داده شود، این نکته قید شود که مرزهای کشورهای همسایه سوریه به عنوان مرز بسته اعلام شود. در این شرایط آمد و شد و تروریست‌ها و ارسال سلاح و حمایت مالی برای آنها محدود می‌شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پیشنهاد دیگر ما این است که گروه تماسی از کشورهای حاضر در این اجلاس و تمامی بازیگران در حل بحران سوریه تشکیل شود تا زمینه حل این بحران فراهم گردد. اکنون آمریکایی‌ها طوری رفتار می‌کنند که گویا دیگر کشورها ابتکار عمل ندارند بنابراین باید موضع فعالی از خود نشان دهیم.

شفیعی با بیان اینکه دولت سوریه امکان برگزاری انتخابات قوی را دارد گفت: اگر قرار باشد انتخابات سوریه تحت‌نظر ناظران بین‌المللی برگزار شود، این جمع حاضر می‌تواند برخی از ناظران بین‌المللی را تشکیل دهد. نباید اجازه داد آمریکایی‌ها در انتخابات سوریه طوری عمل کنند که این انتخابات به نفع آنها تمام شود.

انتهای پیام

کد N178073