ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در مسیر توسعه همکاری ها

ترکیه,جمهوری آذربایجان

آنکارا- ایرنا- نشست سه جانبه وزیران خارجه ایران ، ترکیه و جمهوری آذربایجان به منظور ایجاد بسترهای جدید برای توسعه مناسبات در زمینه های سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی روز جمعه هفته جاری در شهرˈ وان ˈ در شرق ترکیه برگزار می شود.

به گزارش ایرنا، ˈمحمد جواد ظریفˈ ،ˈ احمد داود اوغلوˈ و ˈالمار محمد یارفˈ وزیران امور خارجه ایران ، ترکیه و جمهوری روز 23 اسفند ماه سومین نشست سه جانبه را در شهر وان ترکیه برگزار می کنند.

اولین و دومین نشست های سه کشور در ارومیه و نخجوان برگزار شد و وزیرای خارجه این کشورها در نشست نخجوان در مورد برگزاری جلسات کمیته های فرعی اقتصادی سه جانبه در زمینه تجارت، صنعت و سرمایه در ترکیه، در زمینه حمل و نقل در جمهوری آذربایجان، در زمینه انرژی، جهانگردی و فرهنگی در ایران به توافق رسیده بودند.

در سومین نشست ، سه کشور درباره گسترش زمینه های همکاری ها و بهبود روابط منطقه ای و همچنین تصمیمات اتخاذ شده در نشست های ارومیه و نخجوان گفت وگو خواهند کرد.

هدف اصلی برگزاری این نشست ها توسعه همکاریها در مسایل منطقه ای و جهانی و افزایش سطح مناسبات دوجانبه و منطقه ای بین سه کشور و همکاری بیشتر در سازمانهای منطقه ای و جهانی است.

وزیران خارجه سه کشور در پایان نشست ارومیه، با انتشار بیانیه ای به اشتراکات دینی، تاریخی و ارزشهای مشترک، بر روابط ممتاز و تاریخی سه کشور تاکید کردند.

در این بیانیه طرفین توافق کردند که در جهت تقویت رشد و توسعه اقتصادی و ارتقای سطح رفاه سه کشور، طرح های همکاری مشترک را در بخش های مختلف تجارت، صنعت، سرمایه گذاری، حمل و نقل، ارتباطات، انرژی، دانش و فناوری و گردشگری اجرا کنند.

در این نشست همچنین طرفین در زمینه تشکیل کمیته سه جانبه اقتصادی با حضور نمایندگان ویژه سه کشور به منظور بررسی امکان انعقاد موافقتنامه تجارت ترجیحی سه جانبه، تسهیل امور گمرکی، نوسازی دربهای مرزی ، تأسیس شرکت های مشترک سه جانبه به منظور فعالیت در زمینه های مختلف اقتصادی و تجاری و نیز تشکیل کمیته سه جانبه ای با حضور مقامات کنسولی سه کشور جهت بررسی راه های تسهیل و گسترش مراودات مردمی به توافق رسیدند.

اقدامات مشترک طرفین در زمینه مبارزه با تروریسم، جنایات سازمان یافته ، قاچاق مواد مخدر، سلاح و مهاجرین و انسان و رایزنی های سه کشور در خصوص مسایل مهم منطقه ای و جهانی در سطح وزیران خارجه در قالب سازمانهای منطقه ای و بین المللی از دیگر مسایل مورد توافق طرفین در نشست ارومیه به شمار می رود.

در بیانیه پایانی نخجوان دومین نشست نیز وزیران خارجه سه کشور ضمن حمایت از ادامه مذاکره در مورد مسایل مهم منطقه ای و بین المللی، بر لزوم حل مناقشه قره باغ در چارچوب حق حاکمیت، تمامیت ارضی و موازین حقوق بین المللی، تاکید کردند.

وزیرای خارجه سه کشور در مورد برگزاری جلسات کمیته های فرعی اقتصادی سه جانبه در زمینه تجارت، صنعت و سرمایه در ترکیه، در زمینه حمل و نقل در جمهوری آذربایجان، در زمینه انرژی، جهانگردی و فرهنگی در ایران به توافق رسیدند.

در این بیانیه همچنین سه طرف به وجود امکانات برای اتصال راه آهن باکو تفلیس فارس به راه آهن «نخجوان جلفا تبریز» اشاره کردند.

علیرضا بیکدلی سفیر ایران در ترکیه در مورد سومین نشست وزرای امور خارجه ایران ، ترکیه و جمهوری آذربایجان در شهر وان ترکیه به خبرنگار ایرنا گفت: یکی از مهمترین اهداف برگزاری این نشست گسترش همکاری های اقتصادی سه کشور است.

وی شکل گیری این اجلاس را از برکات گسترش روابط ایران و ترکیه در سال های اخیر دانست و گفت: ایران ، ترکیه و جمهوری آذربایجان سه کشوری هستند که در یک منطقه جغرافیایی با اهمیت ژئوپلتیک قرار دارند و با توجه به مشترکات فراوان شایسته است که درک مشترکی در این خصوص وجود داشته باشد و برای رفاه بیشتر و ثبات منطقه همکاری هایی صورت گیرد.

بیکدلی تصریح کرد: اجلاس سه جانبه ایران ، ترکیه و جمهوری آذربایجان یک مسیر منطقه گرایی و منطقه سازی را طی می کند و هم ساختاری است که به ما در ادامه همگرایی در منطقه ای که در آن زندگی می کنیم کمک می کند، به عبارت دیگر بخشی از سهم دیپلماسی چند جانبه در تقویت مناسبات دوستانه و همگرایی کشورهای منطقه است.

سفیر ایران در ترکیه گفت: موقعیت جغرافیای مهم ، اهمیت اقتصادی سه کشور و توجه سایر بازیگران منطقه ای که ما در آن زندگی می کنیم و از همه مهم تر مناسبات فرهنگی و دینی ریشه دار و کم نظیر بین این کشورها، اهمیت این ساختار دیپلماتیک را نشان می دهد.

وی افزود: این ساختار در تقویت مناسبات سه جانبه و همچنین همگرایی بیشتر سه کشور در سازمان همکاری های اقتصادی ˈاکوˈ ، سازمان کنفرانس اسلامی و سازمان ملل متحد می تواند نقش مهمی داشته باشد.

بیکدلی توضیح داد: این اجلاس دارای یک کمیته اقتصادی است که در سطح معاونان وزیران خارجه ایران ، ترکیه و جمهوری آذربایجان تشکیل می شود و این کمیته از چهار بخش فرعی تجارت ، صنعت و سرمایه گذاری، انرژی ، فرهنگ و گردشگری و حمل و نقل تشکیل شده است .

وی ادامه داد: این کمیته و کمیته های فرعی که به سرعت شکل گرفتند و جلسات آن برگزار می شود، بیانگر جهت گیری اصلی این ساختار سه جانبه برای استفاده از ظرفیت های موجود است.

سفیر ایران در ترکیه گفت: تقویت همکاری های اقتصادی یکی از مهمترین اهداف این اجلاس در نظر گرفته شده است .

در اجلاس وان که روز جمعه برگزار می شود، وزیران خارجه سه کشور گردهم خواهند آمد و موضوعات سیاسی منطقه ای از جمله تحولات قفقاز و خاورمیانه مورد توجه قرار خواهد گرفت و در دستور کار قرار دارد.

بیکدلی افزود: در این اجلاس همچنین در باره استفاده از ظرفیت های بخش های خصوصی سه کشور در گسترش روابط اقتصادی بحث و تبادل نظر خواهد شد و انتظار می رود در حاشیه این نشست وزیر خارجه ایران در دیدارهای دو جانبه با وزیران خارجه ترکیه و جمهوری آذربایجان، در باره موضوعات مربوط به روابط دو جانبه به گفت وگو بپردازد.

خاورم ** 2010** 230 **1010
کد N178057