جنتی در حاشیه هیات دولت:

برخی برنامه‌های سیما در حوزه فرهنگ به شکل یک طرفه مطرح می‌شود

سیاسی

در سال جاری به پنج یا شش نشریه تذکر داده شد و سعی شد که آنها توقیف نشوند/ تا زمانی كه اطلاعات اصناف مختلف سینما در وزارت ارشاد تكمیل نشود، مجمع عمومی خانه سینما برگزار نخواهد شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن مثبت خواندن رویكرد صداوسیما نسبت به دولت یازدهم گفت كه در مورد برخی از برنامه های سیما در حوزه فرهنگ گله هایی وجود دارد و برخی از مسائل به صورت یك طرفه مطرح می‌شود.

به گزارش خبر نگار ایلنا علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه هیا ت دولت پیش از پاسخ به سوالات خبرنگاران از آنها خواست تا صحبتهای وی را ضبط کنند چرا که گاهی دیده شده که مطالبی به نقل از وی مورد تحریف قرار می‌گیرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص دعوت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از یدالله رویایی ضمن تکذیب این خبر گفت: یدالله رویایی در خارج از کشور است. از سوی دیگر نیز از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چنین دعوتی به عمل نیامده است.

جنتی در خصوص توقیف مطبوعات و سیاست دولت در این خصوص گفت: اینکه توقیف مطبوعات راه‌حل آخر است در قانون نیز به نوعی به این مسئله اشاره شده است. مجموعه تخلفاتی که در قانون مطبوعات ذکر شده است متنوع است اما در آن جا نیز نوعی تدریج در برخورد با تخلفات دیده شده است که ما هم در هیات نظارت بر مطبوعات آن را اعمال می‌کنیم.

وی افزود: در برخی موارد در خصوص تخلفات تذکر شفاهی داده می‌شود و یا تماس می‌گیریم و یا با دعوت مدیر مسئول مربوطه تذکر لازم را می دهیم. پس از تذکر شفاهی، تذکر کتبی که در برخی موارد به مدیرمسئول اعلام می‌شود. بخشی از برخوردها نیز مربوط به تغییر مدیر مسئول یا صاحب امتیاز برخی از مطبوعات است. بخش دیگری از برخورد نیز توقیف مطبوعات به صورت موقت و یا دائم خواهد بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به این که لغو پروانه از آخرین اقداماتی است که در برخی از تحلفات دیده شده است، گفت: پس حالت تدریجی در برخورد با تخلفات در قانون دیده شده است و ممکن است برخی مسائل در نحوه تطبیق قانون با مصادیق خارجی وجود داشته باشد و برخی اعضا اعضای هیات نظارت یک مصداق را با بخشی از قانون تطبیق دهند که موجب توقیف مطبوعات شوند.

وزیر فر هنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: البته همان طور که رئیس جمهور هم گفته است تلاش دولت در هیات نظارت بر مطبوعات این است که تا جای ممکن تصمیمات به توقیف مطبوعات نیانجامد مگر این که راه دیگری نباشد. در سال جاری به پنج یا شش نشریه تذکر داده شد و سعی شد که آنها توقیف نشوند. در برخی موارد در صورتی که اهانت به مقدسات و یا مقام معظم رهبری و رئیس جمهور باشد و تذکرات گذشته نیز اثر گذار نباشد، برخورد با آن نشریه به توقیف منتهی می‌شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که از جهت گیری های صدا و سیما در مقابل دولت یازدهم می‌پرسید، گفت: احساس من این است که در مجموع نوع برخورد صدا و سیما با دولت مثبت است و در برنامه‌های مختلفی که اخیراً در کارگروه اطلاع رسانی و تبلیغات دنبال می‌کنیم به ویژه در بحث هدفمندی یارانه ها در مرحله دوم، صداوسیما همکاری صمیمانه‌ای با این کار گروه داشته است.

وی افزود: البته نسبت به برنامه‌های سیما در حوزه فرهنگ طی هفته‌های اخیر گله‌مندی هایی وجود دارد و احساس می‌شود که برخی از مسائل به شکل یک طرفه مطرح می‌شود در حالی که باید دیدگاه‌های مسئولان فرهنگی نیز مد نظر قرار گیرد اما در مجموع جهت‌گیری کلی صدا و سیما نسبت به دولت مثبت است.

جنتی در خصوص به تعویق افتادن مجمع عمومی خانه سینما گفت: قرار بود این مجمع روز گذشته برگزار شود اما اصناف مختلف در حوزه سینما هستند که هر کدام باید جداگانه ضمن ثبت در نظام صنفی، به عنوان یک مجموعه فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز باید ثبت شوند. روز گذشته تا حدود ساعت 13 پیگیری کردم و متوجه شدم که برخی از آنها اطلاعات خود را ثبت نکردند و یا نواقصی در آن بوده بنابراین گفتیم که تا این اطلاعات تکمیل نشود مجمع عمومی برگزار نخواهد شد.

کد N178039