نواز شریف: پاکستان از پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیروی می‌کند

نخست‌وزیر پاکستان اسلام‌آباد را کشوری متعهد به منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای داسنت که در تمامی نیروگاه‌های اتمی و راکتورهای تحقیقاتی‌اش از پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیروی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری پی تی آی، نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان در صحبتی با یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت، اسلام‌آباد به طور فعال پتانسیل تولید انرژی خود را با استفاده از فن‌آوری اتمی برای رسیدگی به بحران شدید انرژی این کشور توسعه می‌دهد.

وی افزود: پاکستان با کمک آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استفاده از فن‌آوری اتمی را در حوزه‌های مختلف از جمله تولید انرژی، دارو، کشاورزی، حفظ مواد غذایی و مدیریت آب و در راستای منافع مردم این کشور ایجاد کرده است.

نواز شریف ادامه داد: پاکستان از همکاری نزدیک با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سال 1957 میلادی تحت معاهده "انرژی اتمی برای صلح" بهره‌مند است. اسلام‌آباد برای این همکاری در راستای استفاده صلح‌آمیز از فن‌آوری اتمی ارزش قائل است.

وی گفت: کمیسیون انرژی اتمی پاکستان به شدت برای تحقق نیازهای اتمی این کشور در تلاش است. کمیسیون انرژی اتمی پاکستان به طرز چشمگیری از برنامه کنترل و درمان سرطان در کشورهای عضو بهره‌مند است. هر ساله تعداد بسیار زیادی از دانشمندان و مهندسان پاکستان از فعالیت‌های مورد حمایت سازمان بین‌المللی انرژی اتمی بهره‌مند می‌شوند و دانش و تجربه‌های خودشان را در زمینه‌های تخصصی به اشتراک می‌گذارند و این در حالی است که کارشناسان پاکستانی خدمات ارزشمندی را به دیگر کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه می‌دهند.

وی ادامه داد: دولت اسلام‌آباد برای رابطه‌اش با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارزش بسیاری قائل است و امیدوارم که همکاری موجود افزایش یابد.

در بیانیه‌ای منتشر شده از سوی دفتر نواز شریف آمده است: آمانو نیز از تعهدات پاکستان برای استفاده از انرژی اتمی در راستای منافع مردم کشورش قدردانی کرده و حمایت خود را از این مساله ابراز کرد.

در همین حال نواز شریف ریاست یک نشست عالی رتبه برای بازبینی وضعیت کلی امنیت کشور را برعهده داشت. ژنرال راحیل شریف، فرمانده کل ارتش و نثار علی خان، وزیر کشور پاکستان نواز شریف را از مسائل موجود مطلع ساختند.

در این نشست اسحاق دار، وزیر دارایی، خواجا ‌آصف، وزیر دفاع، ژنرال اشفق نادم، رئیس ستاد مشترک ارتش و طارق فاطمی، معاون ویژه نواز شریف نیز حضور داشتند.

انتهای پیام

کد N177734