نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی

مقدم‌فر: دیپلماسی عمومی ابزار جهان اسلام برای تغییر "هندسه قدرت جهانی" است

سیاسی

معاون فرهنگی اجتماعی سپاه گفت: دیپلماسی عمومی می‌تواند ابزار کارآمد ملت‌های جهان اسلام برای تعامل با یکدیگر و افزایش ضریب تاثیر آن‌ها بر روند تحولات جهانی باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حاشیه دومین روز همایش بین‌المللی "نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی" نشست‌های تخصصی و ارائه مقالاتی با حضور تعدادی از اساتید، علما و اندیشمندان حاضر در همایش برگزار و در آن نقاط قوت و ضعف بیداری اسلامی و تحولات اخیر جهان اسلام بررسی شد.

حمیدرضا مقد‌م‌فر، معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه در نشست تخصصی "مدیریت راهبردی تحولات دوره‌گذار و پیچ و تاریخی" اظهار کرد: در نظام جهانی کنونی شاهد گذار از نظم وستفالیایی دولت محور به نظم پساوستفالیایی هستیم که در سایه آن بسیاری از کنشگران نوظهور مانند سازمان‌های بین‌المللی، سازمان‌های فراملی، نهضت‌های ملی بخش، شرکت‌های چند ملیتی، افراد و گروه‌ها در کنار دولت قرار گرفته‌اند و مشغول کنش‌گری هستند و هر یک بخشی از انباشت قدرت جهانی را به خود اختصاص داده‌اند.

وی افزود: در این شرایط دولت‌ها دیگر فعال مایشاء در محیط بین‌الملل نیستند بلکه مجبورند حضور مدعیان جدید را به رسمیت بشناسند و این حقیقت را بپذیرند که امروزه قدرت و حاکمیت در یک عرصه فراملی اعمال می‌شود.

دبیر نشست تخصصی مدیریت راهبردی تحولات دوره گذار و پیچ و تاریخی، خاطرنشان کرد: در واکنش به این تحولات بنیادین دولت‌ها ناچارند ابزار و راهکارهای جدیدی را برای مواجهه شدن و تعامل با قدرت‌های نوظهور جهان ابداع کنند و به کار گیرند؛ از جمله این ابزارها دیپلماسی عمومی است که می‌توان آن را مجرای تعامل و اعمال نفوذ دولت‌ها بر افکار عمومی و توده‌های جهانی دانست.

مقدم‌فر با بیان این که سرمایه‌گذاری کلان دولت‌ها در دیپلماسی عمومی حکایت از اهمیت یافتن جایگاه افکار عمومی مردم جهان در عرصه معادلات سیاسی و اجتماعی دارد، تاکید کرد: دیپلماسی عمومی می‌تواند ابزار کارآمد ملت‌های جهان اسلام برای تعامل با یکدیگر و افزایش ضریب تاثیر آن‌ها بر روند تحولات جهانی باشد.

او افزود: استفاده از راهکارهایی مانند تعاملات چهره به چهره در چارچوب کنفرانس‌ها و سمینارها، برنامه‌های مبادله‌ای و برنامه‌های رسانه‌یی و فعالیت‌های فرهنگی و هنری می‌تواند عامل مناسبی جهت تحکیم و تقویت دیپلماسی عمومی اسلامی باشد.

در این نشست نیک بخش حبیبی، استادیار دانشگاه هوایی و رییس مرکز مطالعات راهبردی نیروی هوایی در مقاله خود به "بررسی شناخت مولفه‌ها و مقوله‌های قدرت‌ساز تمدن اسلامی ایرانی" پرداخت.

وی گفت: سیاستمداران غربی و آمریکایی با استراتژی ممانعت از ظهور یک رقیب جدید؛ تلاش می‌کنند تا سازماندهی مدیریت نظم خودساخته قدیمی را برعهده گیرد تا از یک طرف هر زمان که لازم باشد بتوانند خواست خویش را بر نظام بین‌الملل تحمیل کنند.

حبیبی با اشاره به نقش غرب برای ظهور یک رقیب جدید در عرصه بین‌الملل خاطرنشان کرد: سیاستمداران غربی و آمریکایی با استراتژی ممانعت از ظهور یک رقیب جدید؛ تلاش می‌کنند تا سازماندهی مدیریت نظم خودساخته قدیمی را برعهده گیرد تا از یک طرف هر زمان که لازم باشد بتوانند خواست خویش را بر نظام بین‌الملل تحمیل کنند و از طرف دیگر رقبای بالقوه خود را متقاعد کنند که سیاست رقابت با‌ غرب و آمریکا را تعقیب نکنند. آن‌ها می‌کوشند تا اثبات کنند که استقرار و استمرار نظم جهانی می‌بایست متکی به اراده تحمیل شده از سوی آن‌ها و به ویژه آمریکا باشد.

او تاکید کرد: نظام‌های سیاسی تمدن‌ساز جهان چه در شکل غربی (اروپایی و آمریکایی) و چه در فرم آسیای آن (چین یا هند) به شدت وابسته به مولفه‌های اقتصادی فارغ از مولفه‌های معنویت، عدالت و آزادی هستند. این نکته به ظاهر ساده ظرفیت‌های آن‌ها را برای پیشگام شدن در خیزش نوع جدیدی از تمدن جامعه انسانی کاهش داده است.

رییس مرکز مطالعات راهبردی نیروی هوایی ادامه داد: الگوی تمدن اسلامی ایرانی با ظرفیت‌های تاریخی و مثبت خود قادر است ضمن توجه به مولفه‌های اقتصادی و رفاه عمومی، انسان تشنه معنویت، عدالت و آزادی را از سر چشمه وحی سیراب کند. این نکته در یک بررسی اجمالی در قالب کلی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز مشهود و نمودار است.

هم‌چنین محمدرضا هدایتی، استادیار دانشگاه جامع امام حسین (ع) نیز یکی دیگر از افرادی بود که در این نشست به ارائه مقاله‌ای با عنوان راهبرد گفتمان پیشرفت علم و فن‌آوری به منظور توانمندسازی مسلمانان در افزایش قدرت جهان اسلام پرداخت.

وی با بیان این که وضعیت فعلی جهان در حال تحول بوده و مدل تغییر شکل عمومی دنیا را امروز در منطقه شاهد هستیم، گفت: هندسه جدید قدرت سیاسی در دنیا حول محور پیشرفت و عدالت و خروج ملت‌ها از سیطره استکبار است که نشانه‌های آن از تحولات شمال آفریقا، براندازی دیکتاتورها و خیزش مردمی و حتی خیزش‌های مردم اروپا علیه غرب به دلیل مشکلات اقتصادی از جمله آن‌ها به شمار می‌رود.

او با اشاره به جایگاه اسلام در هندسه قدرت جهانی خاطرنشان کرد: در جهان اسلام، دین سیاسی بوده و نکته مهم این است که دنیا از قدرت بسیج کنندگی توده‌ها به طور مطلوب برخوردار است.

هدایتی نقش انقلاب اسلامی ایران را در بیداری و تحولات منطقه بسیار اثربخش توصیف کرد و افزود: انقلاب اسلامی خود معلول اسلام سیاسی است و جنگ اصلی امروز جنگ نرم در حوزه تحول علوم انسانی بوده، در واقع علوم انسانی سکولار در مقابل ظرفیت‌های اسلام ناب قرار گرفته است.

انتهای پیام

کد N177661