همایش سیاست خارجی اعتدال‌گرا

نقیب‌زاده: دولت‌ها باید بین آرمان‌خواهی و واقعیت حد وسط را انتخاب کنند

در اولین پنل نشست سیاست خارجی اعتدال‌گرا اساتید دانشگاه ابعاد سیاست خارجی اعتدالی را تدوین کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در نشست سیاست خارجی اعتدال‌گرا که در دفتر مطالعات و وزارت امور خارجه و از سوی انجمن ایرانی روابط بین‌الملل برگزار شد، احمد نقیب‌زاده استاد دانشگاه تهران با بیان سخنانی درباره مبانی فلسفی و تجربیات زندگی اظهار کرد: اساس کار طبیعت بر اعتدال است و اگر دولت‌ها را برآیند زندگی سیاسی تلقی کنیم وظایفی که بر عهده آنها گذاشته می‌شود در چارچوب توزیع عادلانه منابع و امکانات، ایجاد تعادل بین گروه‌های مختلف جامعه و گرفتن حد وسط بین آرمان‌خواهی و واقعیت از وظایف دولت‌ها است.

وی درباره توزیع عادلانه منابع و امکانات توضیح داد: این امر در کشور ما صورت نگرفته است و بسیاری از نابسامانی ‌های موجود ناشی از این مساله است.

نقیب‌زاده همچنین ایجاد تعادل بین گروه‌های مختلف جامعه را ازدیگر وظایف یک دولت دانست و گفت: هیچ چیزی بیشتر از تبعیض دولت‌ها را از اعتبار نمی‌اندازد و متاسفانه این مساله در کشور ما صورت گرفته است. بنابراین انتظار داریم هرچه زودتر تبعیض‌های اعمال شده اصلاح شود.

وی توضیح داد: دولت‌ها باید بتوانند بین آرمان‌خواهی و واقعیت حد وسط را انتخاب کنند. ما ایرانی‌ها آرمان‌گرا هستیم اما دولت باید بین واقعیت‌های تلخ و آرمان‌های زیبا تعادلی برقرار کند.

این استاد دانشگاه با ارائه شرحی از تحولات بین‌المللی در رابطه با فعالیت گروه‌های چپ افراط‌گرایانه که منجر به ظهور راست افراطی شده است، گفت: افراط چپ،‌ راه را برای افراط راست باز کرده است و این موضوعی بوده که در کشور ما نیز رخ داد. من ذاتا نمی‌توانم اصلاح‌طلب نباشم اما انتقاداتی را زمانی در رابطه با عملکرد اصلاح‌طلبان مطرح کردم. کشور ما نیز اگر پاره‌ای افراط‌گرایی‌ها نبود ما مجبور نبودیم هشت سال وضعیت نامطلوبی تحمل کنیم و هزینه‌های سنگینی بپردازیم و شاهد باشیم آن چنان زیربناهای کشورمان نابود شود. ما بهای گزافی برای تندروی پرداختیم و امروز ضرورت ما را به اعتدال و میانه‌روی کشانده است.

نقیب‌زاده با اشاره به تغییر رویکرد و سفر هیا‌ت‌های دیپلماتیک از اروپا و سایر کشورها به ایران ادامه داد: حال که ما به جایگاه خود برگشتیم شاهدیم جهان چه استقبالی می‌کند و تردد هیات‌ها به ایران بیشتر شده است.

وی گفت: فلسفه سیاست تمام وظایفی را که برای دولت برمی‌شمرد مبتنی بر اعتدال است. کشورما باید به این مرحله برسد و ما وظیفه داریم فعالانه برای حمایت از دولت اعتدال‌گرا وارد صحنه شویم.

این استاد دانشگاه در ادامه به بیان انتقاداتی از عمکلرد برخی گروه‌ها نسبت به دولت پرداخت.

همچنین در این همایش دکتر حسین دهشیار نیز به تشریح دیدگاه‌های خود درباره سیاست اعتدال‌گرا پرداخت و تصریح کرد: صحنه داخلی با صحنه تحولات بین‌الملل متفاوت است. در صحنه داخلی قواعدی وجود دارد که در صحنه بین‌الملل اجماع نظری درباره آن وجود ندارد.

وی تاکید کرد که یکی از معضلات سیاست خارجی ایران این است که باید اهداف خود را مشخص کند و بداند می‌خواهد به چه هدفی برسد تا بر مبنای آن تلاش کند.

دهشیار همچنین تاکید کرد که تئوری‌ها در عرصه روابط بین‌الملل و رفتارهای هر کشوری اهمیت دارند اگر چارچوب تئوریک نداشته باشیم مسیرهای زیگزاگی می‌رویم و در آخر هم به جایی نمی‌رسیم.

در ادامه سیدجلال دهقانی فیروزآبادی استاد دانشگاه نیز به بیان چیستی و چرایی گفتمان اعتدال‌گرایی در سیاست خارجی ایران پرداخت و گفت: اعتدال‌گرایی به معنی نبود آرمان‌گرایی تخیلی است. اعتدال‌گرایی، آرمان‌گرایی واقع‌نگر و واقع‌گرا تعریف می‌شود.

وی گفت: در سیاست خارجی باید توازنی میان عقلانیت‌ها و در عین حال توسعه روابط خارجی در ابعاد منطقه‌ای و موضوعی ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم سیاست خارجی توسعه‌گرا را مدنظر قرار داده است، گفت: ما نه تنها به افراد اعتدال‌گرا نیاز داریم بلکه نهادهای اعتدال‌گرا هم در سیاست خارجی لازم هستند. باید اعتدال‌گرایی در سیاست خارجی در ایران نهادینه شود و این تعال و توازن باید در اذهان ما شکل گیرد زیرا انسان‌ها همانگونه عمل می‌کنند که فکر می‌کنند اعتدال‌گرایی یک ذهنیت است.

در ادامه رضا سیمبر نیز به تشریح نظارت نهادهای مدنی و سنجه اعتدال‌گرایی در سیاست خارجی پرداخت.

وی با بیان اینکه اعتدال مفهوم نسبی است گفت: ما و غرب تعریف‌ها و دیدگاه‌های متفاوتی درباره بسیاری از امور داریم اما باید در نظر داشت دنیای ما دنیای حقوقی نیست بلکه دنیای سیاست است و باید به نوعی این پارادوکس‌ها را حل کرد.

این استاد دانشگاه در ادامه درباره اهمیت اقتصاد در سیاست خارجی نیز گفت: باید مولفه‌های سرمایه‌گذاری در کشور را در نظر داشت ضمن اینکه ما به اجماع داخلی نیازمندیم.

سیمبر تاکید کرد: ما نیازمند نگاه تخصصی و دانشگاهی هستیم و در این مسیر در حوزه اقتصاد و اعمال استانداردهای بین‌المللی باید قبول کرد که مذاکرات در WTO سخت‌تر از مذاکرات هسته‌ای است.

به گزارش ایسنا، این همایش یک روزه ششمین همایش سالانه انجمن ایرانی روابط بین‌الملل است و قرار است در دو پنل تا عصر امروز ادامه یابد.

انتهای پیام

کد N177405