در گفت‌وگو با ایسنا

عمار حکیم: مقتدا صدر از تصمیمش صرف‌نظر کند

سیاسی

رییس مجلس اعلای اسلامی عراق از مقتدا صدر خواست که از تصمیش برای کناره‌گیری از سیاست صرف نظر کند.

عمار حکیم در حاشیه همایش بین‌المللی نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره تلاش برخی کشورهای عربی در قبال کشورش گفت: به طور کلی عراق از عدم درک آنچه که در واقعیت این کشور وجود دارد رنج می‌برد و همواره بسیاری از کشورهای منطقه نگرانی‌هایی را که ناشی از عدم درک واقعیت عراق است ایجاد می‌کنند. این نگرانی‌ها موجب اعمال فشار بر عراق می‌شود. کسانی هستند که گمان می‌کنند قدرت‌های تندرو از ظرفیت‌های رسانه‌ای‌، سیاسی و سایر ظرفیت‌های برخی کشورهای منطقه در این راستا استفاده می‌کنند. ما بر آنیم که از تجربه خود عراق استفاده کرده و به بهبود شرایط داخلی کشور بپردازیم تا مانع از اینگونه فشارها شویم.

وی افزود: همچنین معتقدیم باید به ایجاد روابط ممتاز در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی پرداخته و به کشورهای همسایه اطمینان دهیم که تجربیات عراق تجربیاتی است که می‌تواند خاستگاه اصلی روابط منطقه‌ای و بین المللی باشد. این تجربه‌ای است که سعی می شود واقعیت جامعه عراق براساس اصول جدید آن بنا شود و به گروه‌ها و اقشار مختلف عراقی اجازه داده شود تا در روندهای دموکراتیک کشور حضور داشته باشند.

حکیم درباره آینده سیاسی عراق با توجه به خروج مقتدا صدر از قدرت گفت: شکی نیست که انتخابات پارلمانی آینده ایستگاه مهمی از ایستگاه‌های ساخت یک عراق دموکراتیک است به ویژه بعد از ظهور قدرت‌های سیاسی و موازنه جدید قدرت.

وی ادامه داد: این اولین انتخابات است که بعد از خروج نیروهای نظامی اشغالی از عراق برگزار می‌شود از این رو به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم که این انتخابات به طور شفاف و با مشارکت گسترده مردم عراق برگزار شود و بتواند موجب ایجاد توازنی شود که به عراق در ایجاد یک معادله عادلانه کمک کند و همچنین بتوانیم به همه عراقی‌ها کشورهای منطقه و جهان اطمینان خاطر دهیم.

رییس مجلس اعلای اسلامی عراق گفت: ما طبیعتا از خروج برادرمان مقتدا صدر (از سیاست) متاسفیم. تصمیمی که شخصی بوده اما می‌دانیم که جناح صدر به عنوان یک قدرت سیاسی همچنان با قدرت در عرصه حضور دارد. از او می‌خواهیم که از این تصمیم خود صرف نظر کند چرا که عراق به این تنوع (در دیدگاه‌ها) نیاز دارد و همه این شخصیت‌های بزرگوار رنگ و بوی جدیدی را به عراق می‌دهند.

انتهای پیام

کد N177369