وزیر خارجه عمان:

مسقط به میانجیگری میان ایران و غرب ادامه می دهد

آفریقا و خاورمیانه

وزیر خارجه عمان ضمن استقبال از سفر رئیس جمهوری کشورمان اعلام کرد: مسقط نقش مهمی در نزدیک ساختن دیدگاهها میان ایران و غرب در جریان مذاکرات ایفا کرده و به این نقش ادامه می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، "یوسف بن علوی" وزیر خارجه عمان در یک گفتگو با اشاره به سفر امروز رئیس جمهوری کشورمان و هیات همراه وی تصریح کرد: عمان با میانجیگری میان ایران و غرب نقش سازنده ای در نزدیک ساختن دیدگاههای دوطرف داشته است.

وی افزود: این نقش را مسقط از زمان "بیل کلینتون" رئیس جمهوری اسبق آمریکا ایفا می کرد و هدف ما از این میانجیگری این بود که درگیری و اختلاف بزرگی میان ایران و غرب به وجود نیاید چرا که اگر این مساله اتفاق بیفتد پیامدهای ناگواری در منطقه خواهد داشت.

وی افزود: ما به ایفای نقش میانجیگرانه خود ادامه می دهیم.

دکتر حسن روحانی امروز در راس هیاتی بلند پایه وارد مسقط شد تا مذاکراتی را در عرصه های سیاسی و اقتصادی با مقامات عمان و در راس آنها "قابوس بن سعید" پادشاه این کشور، انجام دهد.

رئیس جمهوری کشورمان در بدو ورود به عمان با استقبال وزیر خارجه عمان و "فهد بن محمود آل سعید" معاون نخست وزیر این کشور مواجه شد.

روحانی پیش از آغاز این سفر به خبرنگاران گفت: این سفر اهمیت فراوانی در نزدیک ساختن دیدگاهها میان ایران و دیگر کشورهای اسلامی بویژه کشورهای همجوار دارد.

وی تاکید کرد: کشورهای جنوب حاشیه خلیج فارس و دریای عمان به دلیل وجود تنگه هرمز از اهمیت بسیاری برخوردارند.

یک روزنامه عمانی نیز با اشاره به سفر پادشاه عمان به ایران نوشت: سفر اخیر سلطان قابوس به تهران که به دنبال پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفت یک سفر تاریخی محسوب می شود و نقش سازنده ای در گسترش روابط  میان دوکشور داشت و همچنین تاثیر مثبتی در رشد و شکوفایی دو کشور و ایجاد ثبات در منطقه خاورمیانه خواهد داشت.