معاون سیاست خارجی کمیسیون بین‌المللی شورای روسیه:

راه‌حل دیگری جز انجام مذاکرات سیاسی در زمینه سوریه وجود ندارد

معاون سیاست خارجی کمیسیون بین‌المللی شورای روسیه با اشاره به تلاش روسیه در حل مشکل کشور سوریه گفت که سوریه از همان ابتدا در روسیه موضعی ثابت و پایدار داشت.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ضیاء سبساوی عنوان کرد: آنچه در سوریه صورت می‌گیرد داخلی است و هیچکس نمی‌تواند در آن دخالت کند در واقع دخالت نظامی و سیاسی بیگانه به هیچ وجه نباید در سوریه صورت بگیرد.

وی ادامه داد: روسیه با این موضع و استفاده از حق وتوی خود به دنبال حمایت از دولت سوریه و حفظ دولت حاکم در قبال تجاوز غربی‌هاست.

سبساوی افزود: روسیه اخیرا توانست آمریکا را جهت حضور در مذاکرات ژنو 2 متقاعد کند تا بتواند معارضین را متقاعد کنند در این نشست شرکت داشته باشند البته ما معتقدیم مذاکرات با جدیت ادامه پیدا می‌کند و ژنو 2 طی چهار و حتی 10 نیز باید اجرا شود تا مشکل سوریه پایان پذیرد یعنی راه‌حل دیگری جز انجام مذاکرات سیاسی با طرف‌های درگیر نداریم.

معاون سیاست خارجی کمیسیون بین‌المللی شورای روسیه گفت: روسیه در آوریل 2010 به عنوان یکی از نخستین کشورهایی بود که با معارضان وارد مذاکره شد. در مجلس سنای اروپا نیز از هفته گذشته برخی واکنش‌های مثبت صورت گرفته است.

وی پیشنهاد داد که شورای امنیت مصوبه‌ای برای کنترل مرزهای سوریه همچنان که در حمله آمریکا به عراق انجام شد مصوبه‌ای صادر کند و افزود: این مصوبه می‌تواند از طری شورای امنیت صادر شود. تمام کشورهایی که شهروندان آنها وارد سوریه شده‌اند باید به کشورهای خود بازگردند چرا که این مساله داخلی است.

سبساوی خاطر نشان کرد: باید به سوریه فرصت دهیم مشکلاتش را به دست خودش حل کند گرچه حضور چنین مصوبه‌ای می‌تواند آتش فتنه را خاموش کند.

نماینده روسیه در اولین اجلاس روسای کمیسیون‌های سیاست خارجی کشورهای دوست سوریه در پایان پیشنهاد داد که این نشست در مرحله بعدی می‌تواند در دمشق صورت بگیرد.

انتهای پیام

کد N177201