اسپانیا کانون جذب و اعزام تروریست ها

القاعده,افه

مادرید- ایرنا- پس از ده سالی که از انفجارهای 11 مارس (20 اسفند) مترو مادرید می گذرد، تهدید حملات تروریستی جدید در اسپانیا به طور چشمگیری کاهش یافته اما این کشور به کانون جذب تروریست های افراط گرا از جمله القاعده و تکفیری ها برای اعزام به کشورهای دیگر تبدیل شده است.

به گزارش روزچهارشنبه ایرنا و به نقل از خبرگزاری افه، اسپانیا هنوز درهدف جنگجویان افراطی قرار دارد اما این کشور از زمانی که منطقه جنوبی آن به خصوص شهرسبته (سئوتا) به محل تجمع و جذب تروریست های آینده برای اعزام شان برای جنگ به کشورهایی از جمله سوریه که سازمان القأعده در آنها حضور دارد تبدیل شده، اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

ˈفرناندو رینارسˈ کارشناس تروریسم بین المللی در این باره در گفت وگو با افه تردید دارد که در حال حاضر سلول های فعال القأعده در اسپانیا وجود داشته باشند اما هشدار می دهد که افراد مرتبط با این سازمان، در حال حرکت در اسپانیا هستند تا ساختارهایی که بتوانند در میان و دراز مدت فعال شوند را زنده نگهدارند.

وی ادامه داد: امکان وقوع یک حمله تروریستی در اسپانیا همانند دیگر کشورهای غربی است و نشانه آن این است که نیروهای امنیتی اسپانیا تا به حال شمار بسیاری از طرح های حمله تروریستی را برهم زدند، اما در هر صورت وضعیت کنونی، به سوی مسیر دیگری سوق پیدا کرده است.

رینارس در این باره به استراتژی جدید سازمان های تروریستی در انتقال مساله افراط گرایی به کشورهای شمال آفریقا و خاورمیانه نظیر مالی، سوریه یا افغانستان اشاره کرد و گفت که دلیل آن به خاطر بی ثباتی سیاسی این کشورهاست و اینجا است که اسپانیا اهمیت پیدا می کند.

به گفته منابع مبارزه با تروریسم، نیروهای امنیتی اسپانیا، نگرانی بسیاری به ویژه نسبت به پدیده ˈجنگجویان خارجیˈ دارند. این جنگجویان افرادی هستند که در شهرهای سبته و ملیلیه (ملیا) جذب و به خدمت گرفته می شوند و پس از آن به سوریه سفر می کنند تا به دو گروه ˈ جبهه النصرهˈ و ˈدولت اسلامی عراق و شامˈ(داعش) که بازوهای مسلح القأعده در سوریه قلمداد می شوند، بپیوندند.

منابع پلیس اسپانیا محاسبه کردند که از زمان آغاز جنگ سوریه در ماه مارس 2011 بیش از 20 اسپانیایی یا افراد مقیم اسپانیا به این سازمان ها ملحق شده اند هر چند که دیگر نیروهای امنیتی اسپانیا شمار این افراد را ˈقابل توجهˈ اعلام کردند.

در هر صورت، کارشناسان اسپانیایی از خطر برگشت امکان این جنگجویان افراط گرای جدید که تمامی دروس تروریسم را در سوریه آموخته ا ند، هشدار می دهند زیرا این افراد با آموزش های کسب کرده خطر جدیدی برای کشورهای اروپایی خواهند بود.

براساس این گزارش، کارشناسان می گویند: این افراد، شغل تروریست بودن را یاد می گیرند ولی هدف آنها در صورتی که به اسپانیا باز گردند چه خواهد بود؟ این سووالی است که کارشناسان در مورد همه فرضیه های خود در میان و دراز مدت دارند به ویژه هنگامی که تنش سوریه کاهش یابد و این تروریست ها با تجربه ها، دوره ها و آموزش های آموخته شده در جنگ به اسپانیا بیایند و آماده انجام حملات تروریستی باشند.

تمامی کارشناسان و منابع نیروهای امنیتی بر سر این امر همفکر هستند که سبته، نقطه داغ افراط گرایی در اسپانیا است زیرا مکانی است که اکثر افرادی که به سوریه سفر کردند از این شهر به این کشور اعزام شدند.

مورد نگران کننده دیگر، نقش کنونی اسپانیا در به حرکت در آوردن منابع مادی و انسانی است، به این معنی که شبکه های تروریستی به دنبال تامین مالی و مخصوصا اعضای جدیدی که به آنها ملحق شوند می باشند.این یک تحول دوره ای است که رهبران تندرو می توانند از آن در میان یا دراز مدت علیه اسپانیا استفاده کنند.

در واقع این فرضیه، یک گذشته خطرناکی دارد هنگامی که در سال 2001 میلادی ، اسپانیا یک شبکه القأعده در این کشور به سرکردگی ˈابو الدحداحˈ یک شهروند سوری اسپانیایی را متلاشی کرد.

ابو الدحداح در آغاز فعالیت خود را با جذب و تامین مالی آغاز کرد اما چند سال بعد به یک شبکه تروریستی فعال تبدیل شد که نتیجه آن، بمب گذاری در چندین مترو مادرید در سال 2004، کشته شدن 191 نفر و مجروح شدن حدود دو هزار نفر دیگر بود.

به عقیده کارشناسان، بهبود سرویس های اطلاعاتی، هماهنگی بین نیروهای امنیتی کشور ، توسعه همکاری بین المللی به ویژه با فرانسه و مراکش و تغییر قوانین مبارزه با تروریسم باعث شدند که اسپانیا یک ˈصحنه مستحکمیˈ برای مبارزه با خطر تروریستی باشد.

اما نیروهای امنیتی تنها کسانی نیستند که به روز می شوند از آن سو، شبکه های تروریستی با این هدف که برنامه ها و طرح هایشان فاش نشود نیز مدام در حال به روز شدن هستند.

اروپام **1234** 1337 ** 1064
کد N177191