تلاش اروپا برای قطع وابستگی به گاز روسیه

خط لوله گاز,رویترز

تهران- ایرنا- نشست سران اتحادیه اروپا که هفته آینده در بروکسل برگزار می شود تلاش خواهد کرد با توافق بر سازوکاری وابستگی این اتحادیه به گاز روسیه را به حداقل ممکن برساند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، براساس پیش نویس بیانیه اجلاس سران اتحادیه اروپا که از 20 الی 21 مارس در بروکسل برگزار خواهد شد شورای اروپا بر تلاش در جهت کاهش وابستگی این اتحادیه به واردات گاز و بویژه واردات گاز از روسیه تاکید خواهد کرد.

بنابراین گزارش، روسیه اولین تامین کننده گاز اروپا محسوب می شود. برخی کشورهای اروپایی یک چهارم گاز مورد نیاز و برخی کشورهای دیگر نظیر بلژیک تمام گاز موردنیاز خود را از روسیه وارد می کنند.

در پیش نویس بیانیه اجلاس سران اتحادیه اروپا بر ایجاد تنوع در منابع تامین انرژی و نیز توسعه منابع انرژی قابل بازیافت و محلی تاکید شده است.

این گزارش می افزاید: بخش عظیمی از گاز وارداتی اروپا از طریق اوکراین به کشورهای اروپایی منتقل می شود و این در حالی است که پس از بحران سیاسی اخیر در اوکراین، روابط ˈکی یفˈ و مسکو بشدت متشنج شده و این دو کشور ارتباط مستقیم دیپلماتیک با یکدیگر ندارند.

این در حالی است که انگلیس و لهستان پیشاپیش بر توسعه منابع انرژی هسته ای با هدف قطع وابستگی به گاز وارداتی از روسیه تاکید دارند.

با تشدید بحران اوکراین که تنش در روابط مسکو با کشورهای اروپایی را به دنبال داشت، اتحادیه اروپا در صدد متوقف کردن مذاکرات برای اجرای پروژه گاز موسوم به ˈخط لوله جنوبˈ است.

براساس این پروژه قرار بود خط لوله ای به طول 2400 کیلومتر اوکراین را از طریق دریای سیاه به بلغارستان، صربستان و مجارستان متصل کند و به این ترتیب گاز صادراتی روسیه به اروپای غربی منتقل شود.

این خط لوله که قرار بود در سال 2018 به بهره برداری برسد با ظرفیت 63 میلیارد مترمکعب می توانست 15 درصد از نیاز گاز اروپا را تامین کند.

شرکت عظیم ˈگاز پرومˈ روسیه سال گذشته میلادی 162 میلیارد متر مکعب گاز به اتحادیه اروپا صادر کرد که 86 میلیارد متر مکعب آن از طریق اوکراین انجام شد.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا در راستای قطع وابستگی به گاز روسیه قصد دارد گاز مایع از ایالات متحده آمریکا وارد کند.

اروپام/ 1583** 1337
کد N177064