چین دستگیری مقام‌های فاسد در خارج از این کشور را افزایش می‌دهد

رسانه‌های دولتی چین به نقل از دادستان ارشد این کشور گزارش دادند، پکن همزمان با تشدید مبارزه علیه فساد مالی، دستگیری مقام‌های فاسدی که به خارج از کشور فرار کرده‌اند را افزایش خواهد داد، اموال غیرقانونی شخصیت‌های مستقر در خارج از کشور را مصادره خواهد کرد و مجرمانی را که قصد خارج شدن از چین را دارند، ممنوع‌الخروج خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "کائو جیانمینگ"، رئیس دادستانی عالی خلق چین گفت: پکن بیش از پیش با ارگان‌های قضایی خارجی برای توسعه کانال‌ها و اقدامات لازم به منظور دستگیری افرادی که به خارج فرار کرده‌اند و مصادره پول‌های نامشروعشان همکاری خواهد کرد.

وی افزود: زمانی که مدارک کافی باشند، طبق قانون مصادره اموال را آغاز خواهیم کرد.

چین مدت طولانی است که با مشکل مقام‌های دولتی که زنان، شوهران یا فرزندانشان در خارج از کشور هستند و از ارتباطات خانوادگی‌شان برای انتقال غیرقانونی اموال و اجتناب از تحقیق و بررسی استفاده می‌کنند، دست و پنجه نرم کرده است.

تعداد برآورد شده مقام‌های دولتی و اعضای خانوادشان که اموال را به خارج از کشور منتقل می‌کنند،‌ در پنج سال اخیر بیش از یک میلیون تن اعلام شده است.

کائو جیانمینگ گفت، سال گذشته میلادی 10.14 میلیارد ین (1.65 میلیارد دلار) امول و "پول کثیف" مصادره و 762 مظنون در خانه یا خارج از کشور دستگیر شدند.

وی افزود، اما مقام‌های قضایی چین به دلیل مشکلات سیاسی و قانونی در استرداد، جمع‌آوری مدارک و استفاده از حکم اعدام، با چالش‌های بسیاری برای دستگیری و رسیدگی به جرائم این افراد مواجه هستند.

روزنامه چاینا دیلی به نقل از وزارت امنیت عمومی در گزارشی نوشت، چین بیش از 500 مقام اقتصادی در خارج از کشور دارد که اکثر آنها در آمریکا، کانادا و کشورهای جنوب شرق آسیا زندگی می‌کنند.

کائو جیانمینگ گفت: مظنونین گرفتن یا دادن رشوه و قصور در انجام وظیفه فورا ممنوع‌الخروج خواهند شد و نظارت بر آنها شدت می‌یابد.

انتهای پیام

کد N177016