بیگدلی در ارزیابی سفر روحانی به عمان:

بدون سامان دادن به سیاست‌های منطقه‌ای، سیاست‌های بین‌المللی کارگشا نخواهد بود

سیاست خارجی

به نظرم دولت آقای دولت باید به عربستان سفر کند و با کنار گذاشتن اختلافات، به فکر اشتراکات و تقویت روابط با کشورهای عربستان باشد/ در گذشته بارها شاهد بودیم که این کشور نقش پادرمیانی برای حل مسائل را ایفا کرده است

یک استاد دانشگاه تاکید کرد: بدون سامان دادن به سیاست‌های منطقه‌ای و بهبود روابط با کشورهای همسایه، سیاست‌های بین‌المللی و بهبود با جهان نیز کارگشان نخواهد بود و از این‌رو، این سفر و سفرهای مشابه به کشورهای همسایه از جمله عربستان بسیار مفید و کارگشاست.
علی بیگدلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص ارزیابی‌اش از سفر رئیس جمهور به عمان گفت: ما همواره در طی همه سال‌های گذشته روابط خوبی با کشور عمان داشته‌ایم.
وی با بیان اینکه عمان در جنگ ایران و عراق جنبه‌های بی‌طرفی خود را حفظ کرد و در سال‌های پس از جنگ تحمیلی، به تلاش‌های میانجی‌گرایانه خود ادامه داد، اظهار داشت: کشور عمان در طول جنگ 8 ساله عراق رابطه خود را با کشور ما حفظ کرد و این در حالی بود که اکثریت کشورهای عربی از عراق و صدام حمایت کردند.
این استاد دانشگاه با اشاره به نقش واسطه‌ای عمان در طی سال‌های اخیر خاطرنشان کرد: در گذشته بارها شاهد بودیم که این کشور نقش پادرمیانی برای حل مسائل را ایفا کرده است مثلا این کشور برای آزادی ملوانان انگلیسی و همچنین سه آمریکایی که درایران قرار داشتند تلاش و نقش واسطه‌ای داشت.
بیگدلی افزود: شاید سفر رئیس ‌جمهور به عمان و همین طور سفر ظریف به عمان را در راستای تلاش برای تغییر فضای نامناسب بین ایران و عربستان تفسیر کرد تا این دو کشور از رابطه سرد فعلی خارج شوند.
این تحلیل‌گر مسائل بین‌المللی با تاکید بر اینکه عمان در جهان دارای احترام است و در جهان پذیرش ویژه‌ای داراست، اذعان داشت: بدون سامان دادن به سیاست‌های منطقه‌ای و بهبود روابط با کشورهای همسایه، سیاست‌های بین‌المللی و بهبود با جهان نیز کارگشان نخواهد بود و از این‌رو، این سفر و سفرهای مشابه به کشورهای همسایه از جمله عربستان بسیار مفید و کارگشاست.
وی تصریح کرد: به نظرم دولت آقای دولت باید به عربستان سفر کند و با کنار گذاشتن اختلافات، به فکر اشتراکات و تقویت روابط با کشورهای عربستان باشد چراکه هر چقدر ایران از عربستان و کشورهای دیگر دور شود، اسرائیل سود خواهد داشت.

کد N176850